У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря?
Скачати 106.51 Kb.
НазваУ якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря?
Дата11.03.2014
Розмір106.51 Kb.
ТипВопрос
nauch.com.ua > Астрономия > Вопрос
Завдання для підготовки до олімпіади з астрономії

Молодша група
Тестові завдання

1. У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря?

а) Оріона; б) Лева; в) Ліри; г) Центавра.
2. Встановіть відповідність між відкриттями та їх авторами:

1. Г. Галілей  г) відкриття системи кілець у Сатурна;

2. Й. Галле  в) відкриття планети Нептун;

3. М. Ломоносов  д) відкриття наявності атмосфери у Венери;

4. В.Гершель  а) відкриття планети Уран;

б) теоретичні розрахунки існування планети Нептун.

3. Літосферу мають …

а) усі планети без винятку; б) тільки планети земної групи;

в) тільки планети-гіганти; г) жодна з планет.
4. Чи може Місяць у повні знаходитися над горизонтом більше доби?

а) так, завжди на екваторі; б) так, взимку в Арктиці;

в) так, взимку в Антарктиді; г) так, влітку в Антарктиді.
5. Діаметр Сонця більший від діаметра Землі у …

а) 333000 разів; б) 3000 разів; в) 33000 разів; г) 100 разів.
Задачі

 1. Поясніть чому Титан – супутник Сатурна зміг зберегти свою атмосферу, а Меркурій – ні?

Розв’язання. Титан та Меркурій дуже схожі за масою та за розмірами, але Меркурій знаходиться значно ближче до Сонця і отримує від нього набагато більше тепла. У розігрітій атмосфері частинки мають дуже велику внутрішню енергія, а тому можуть рухатися з великими швидкостями, що дозволяє їм легко долати планетарне тяжіння і віддалятися від планети. У Титана атмосфера холодна, а тому частинки атмосфери не мають достатньо енергії щоб подолати його тяжіння.


 1. Здійснивши навколосвітню подорож (1522 р.), супутники Магеллана прибули до Іспанії в п’ятницю, хоча за корабельним журналом, який ретельно вівся щоденно, був четвер. Що до цього призвело?

Розв’язання. Експедиція Магеллана переміщалася зі сходу на захід. Тому через кожні 15о Сонце для неї сходило і заходило сьогодні на 1 годину пізніше, ніж учора. За весь час подорожі це відбувалося 24 рази. В результаті чого відставання часу становило цілу добу.

 1. На небесній сфері видно половину місячного диска. Як установити, в першій чи третій чверті перебуває Місяць?

Розв’язання. Якщо півкруг Місяця звернений опуклістю вправо, то він перебуває у першій чверті. Якщо світлий півкруг звернений опуклістю вліво, то Місяць перебуває у третій чверті. Це тому, що Місяць кожний раз віддалений від Сонця приблизно на 90о.


 1. Супутник Сатурна Титан більший за Місяць у 1,47 рази за діаметром і в 1,8 рази за масою. Яка середня густина речовини Титана, якщо середня густина речовини Місяця ρм=3341 кг/м3?

Розв’язання. Середню густину речовини Титана можна обчислити за формулою:

.^ Маса Титана, в свою чергу, дорівнює 

Об’єм Місяця і Титана можна знайти за відомою формулою для знаходження об’єму кулі: ^ Підставивши отримані вирази у формулу для обчислення густини речовини Титана матимемо розрахункову формулу:

.

 1. Яким має бути радіус орбіти супутника Землі, щоб він увесь час перебував над однією точкою екватора? Маса Землі 5,973·1024 кг.

Розв’язання. Щоб супутник перебував над однією точкою Землі, необхідно, щоб період його обертання дорівнював періоду обертання Землі, тобто Т = 24год. Рух супутника коловою орбітою – це рух з доцентровим прискоренням a=, де R – радіус орбіти супутника, v= - лінійна швидкість супутника. На супутник з боку Землі діє сила всесвітнього тяжіння і надає йому доцентрового прискорення. З другого закону Ньютона : , підставляючи значення лінійної швидкості, маємо R3=.

Відповідь: R=42,4·106м.
Псевдоспостереження


 1. На малюнку зображено положення І та положення ІІ Землі відносно Сонця. Коли Земля займає ці положення ? У якому напрямі ми оглядаємо Землю?Відповідь. Положення І Землі відповідає 22 грудня – дню зимового сонцестояння, а положення ІІ 22 червня – дню літнього сонцестояння. Напрям огляду Землі – у напрямі площини земної орбіти.


 1. Яке явище зображено на фотографії? Чи можна його спостерігати на території України?Відповідь. На фотографії зображено місячне затемнення. Останнє місячне затемнення на території України можна було спостерігати в ніч з 18.10.13 на 19.10.13


 1. Наслідком якого астрономічного явища є зображення на фотографії?Відповідь. На фотографії видно тінь від Місяця на поверхні Землі під час сонячного затемнення.


 1. Яке сузір’я зображено на малюнку? Символом якого міста є це сузір’я? Як називається найяскравіша зірка цього сузір’я?Відповідь. На малюнку зображено сузір’я Лева. Це сузір’я є символом міста Львова. Найяскравіша зірка цього сузір’я: α Лева – Регул.


 1. Назвати об’єкти, зображені на фотографії та коротко охарактеризувати кожен із

цих об’єктів.Відповідь. На фотографії зображено: 1) планета Юпітер; 2-5) Галілеєві супутники Юпітера – Калісто, Європа, Ганімед, Іо, які було відкрито у 1610 році.

1

2

3

4

5

Юпітер

Калісто

Європа

Ганімед

ІоНайбільша планета Сонячної системи, швидше за всі планети обертається навколо своєї осі. Примітним утворенням в атмосфері Юпітера є Велика червона пляма — велетенський шторм. Хімічний склад Юпітера подібний до сонячного.

^ Поверхня супутника покрита кратерами, дуже стара (близько 4 млрд. років), вкрита крижаною корою завтовшки 200 км, під якою знаходиться шар води завтовшки близько 10 км.

Європа завжди повернута до Юпітера однією стороною (як і Місяць до Землі). Це — планета-океан, яка вкрита шаром води (частково — у вигляді льоду товщиною 10-30 км; частково у вигляді рідкої води) та гірських порід.

^ Найбільший супутник у Сонячній системі. Поверхня покрита кратерами,

також на поверхні супутника є полярні льодовики, має магнітосферу.

Іо характерний розвиненим вулканізмом, найбільшим у всій Сонячній системі.

^ Одночасно на поверхні планети зафіксовано виверження 10 вулканів. Рельєф Іо швидко змінюється — повністю за декілька сотень років.Практична частина 1. Користуючись картою зоряного неба визначити які зодіакальні сузір’я у наших широтах видно над горизонтом опівночі: а) у день весняного рівнодення; б) у день зимового сонцестояння? Запишіть назви та координати найяскравіших зір цих сузір’їв. На якій висоті вони будуть кульмінувати у зазначені дати та час доби на географічній широті Кривого Рогу?


^ Підготувала Чащина Неля Володимирівна

вчитель фізики та астрономії Криворізької

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 55,

спеціаліст І категорії
Завдання для підготовки до олімпіади з астрономії

Старша група
Тестові завдання

 1. Найбільша у світі радіоастрономічна антена встановлена …

а) на острові Пуерто-Ріко; б) на Північному Кавказі;

в) на півострові Крим; г) у штаті Нью-Мексіко.


 1. Встановіть відповідність між відкриттями та їх авторами:

1. І. Ньютон  д) основи небесної механіки;

2. Е. Габбл  а) явище розширення всесвіту;

3. В.Гершель  б) створення першої моделі Галактики;

4. Й. Кеплер  в) закони руху планет;

г) спеціальна теорія відносності; 1. Який із перерахованих супутників притягується Сонцем сильніше, ніж своєю планетою?

а) Ганімед; б) Фобос; в) Європа; г) Земля.


 1. Відхилення планети від траєкторії руху, який відбувався б суто за законами Кеплера, називається …

а) зміщенням; б) відхиленням; в) збуренням; г) порушенням.


 1. Найбільший відомий на Землі метеорит знаходиться в …

а) США; б) Східній Африці;

в) Західній Африці; г) Україні.
Задачі

 1. На якій максимальній висоті над горизонтом можливо побачити Меркурій неозброєним оком? В яку пору року та на яких широтах це може відбутися? Вважайте що Меркурій стає видимим під час заходу Сонця, коли воно занурюється під горизонт на 6о.

Розв’язання. Максимальна кутова відстань Меркурія від Сонця – 28о. Якщо Сонце знаходиться під горизонтом на глибині 6о, то Меркурій не може знаходитись на небі вище ніж 22о( якщо лінія Сонце-Меркурій перпендикулярна горизонту). Кутова відстань Меркурія від Сонця може досягати 28о лише під час найбільшої східної елонгації під час осіннього рівнодення і найбільшої західної елонгації під час весняного рівнодення. В обох випадках Меркурій буде знаходитись в районі південних тропіків, бо саме там в цей час екліптика буде перпендикулярною до горизонту. Саме там і можна побачити Меркурій на висоті 22о.


 1. Як не використовуючи закони Кеплера можна установити нерівномірність руху Сонця по екліптиці (насправді Землі)?

Розв’язання. Сонце одну половину екліптики – ту, що лежить у північній півкулі, проходить від 21 березня до 23 вересня за 186 діб, а другу – від 23 вересня по 21 березня – за 179-180 діб. У першому випадку Сонце рухається повільніше, а в другому – швидше.


 1. Місяць у якийсь із днів знаходився у верхній кульмінації опівдні. Коли він буде кульмінувати наступного дня?

Розв’язання. Проміжок часу, протягом якого Місяць здійснює повний оберт навколо Землі і повертається в попереднє положення відносно зірок – зоряний або сидеричний місяць. Сидеричний місяць дорівнює 27 доби27,33 доби. Наступного дня - через одну добу, тобто через 24 год = 1440 хв Місяць буде кульмінувати на хв пізніше.


 1. Період обертання комети Галлея 75,5 року, відстань від Сонця в перигелії дорівнює 1,159 а.о. Яка відстань комети від Сонця в афелії? Який ексцентриситет орбіти цієї комети?

Розв’язання. Відстань комети від Сонця в перигелії дорівнює: rп=a-c, відстань комети від Сонця в афелії дорівнює: ra=a+c, отже ra=2a- rп. Велику піввісь еліпса а можна обчислити за третім законом Кеплера: ^ Отже а17,864а.о. Відстань комети від Сонця в афелії: ra=34,57а.о. Ексцентриситет орбіти дорівнює: =0,935.


 1. Через скільки земних діб Меркурій повертається до Землі тим самим боком? (Період обертання Меркурія навколо своєї осі відносно зір 58,65 земної доби, а навколо Сонця – 87,97 земної доби)

Розв’язання. За одну добу Меркурій серед зір опише дугу: , а Земля опише дугу: ^ . Щодоби Меркурій випереджає Землю на 3,1064о/добу. Отже Меркурій повернеться до Землі тим самим боком через 115,9 доби.
Псевдоспостереження

 1. Що зображено на фотографії? Напишіть назву об’єкта, позначеного цифрою 1. Як можна перевести на українську мову назву цього об’єкта?Відповідь. На фотографії зображено сузір’я Оріона.Цифрою 1 позначено зорю α Оріона Бетельгейзе. Назва зірки походить від арабських слів – пахва спряженого або мисливця.


 1. Що це за явище та який небесний об’єкт спричиняє такий ефект?Відповідь. Полярне сяйво. Причина – Сонце, а точніше сонячний вітер – потоки заряджених частинок, які випромінюються в космічний простір Сонцем.


 1. Фотографія Місяця 1 принципово відрізняється від фотографії Місяця 2. У чому полягає ця відмінність?Відповідь. На фотографії 1 – місячне затемнення, а на фотографії 2 – фаза Місяця. Серп видимого диска під час затемнення відрізняється від серпа місячної фази тим, що лінія розділу світлої частини диска і затемненої являє собою дугу кола, радіус якого майже у 2,5 рази більший, ніж радіус місячного диска. При місячних фазах лінія

розділу має вигляд напівеліпса.


 1. Яка астрономічна подія зображена на фотографіях та коли ця подія відбувалась?
Відповідь. Наближення комети Шумейкера-Леві 9 до Юпітера та падіння цієї комети на планету. Ця подія відбулася в липні 1994 року.


 1. Схему якої системи зображено на рисунку? Хто автори цієї системи? Зробіть короткий опис цієї системи.Відповідь. Це геоцентрична система світу. Автор цієї системи – Клавдій Птоломей. В центрі системи світу – Земля. Землю у просторі оточують 8 сфер, на яких розташовані Місяць, Сонце, Меркурій, Венера, Марс, Юпітер , Сатурн. На 8-й сфері розміщуються зорі, які з’єднані між собою і обертаються навколо Землі як єдине ціле. Планети рухаються уздовж малого кола — епіциклу — із постійною швидкістю, а центр епіциклу, у свою чергу, уздовж великого кола — деферента. у центрі якого знаходиться Земля.

Практична частина


 1. Встановіть, які сузір’я зображені на «сліпій» карті, та нанесіть їх контури. Відмітьте та підпишіть власні назви найбільш яскравих зір. Позначте на карті положення інших астрономічних об’єктів, які знаходяться в цих сузір’ях.


«Сліпа» карта


Схожі:

У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? icon1. Склад І масштаб Сонячної системи
Найвіддаленіша від нас з відомих планет — Плутон знаходиться від Землі майже в 40 раз далі, ніж Сон­це. Та навіть найближча до Сонця...
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconСонце І його значення для Cонячної системи
Одним з головних об'єктів сучасних астроно­мічних досліджень є Сонце найближча до нас зоря, наше денне світило, від якого безпосередньо...
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconСонце І його значення для Сонячної системи
Одним з головних об'єктів сучасних астроно­мічних досліджень б Сонце — найближча до нас зоря, наше денне світило, від якого безпосередньо...
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconЕкліптики від 0° до 30°, рахуючи від точки весняного
У західній астрології вважається, що Сонце знаходиться в знаку Овна приблизно з 21 березня по 20 квітня, у ведичній — Меша з 14 квітня...
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconТема. Сонце – найближча зоря. Мета
Сонця як космічного тіла: маса, густина, світність, сонячна стала, хімічний склад й стан речовини, магнітне поле; розглянути внутрішню...
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconПричиною перевірки Миколаївського заводу «Зоря»-«Машпроект» став високий рівень травматизму
Квітня 2008 року почалася комплексна перевірка дп нвкг «Зоря»-«Машпроект». Причиною перевірки стало зростання рівня травматизму....
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconЦерква Христова, є від диявола?
Той, хто перебуває в любові, в Бозі перебуває І бог у ньому перебуває.” (1 Ін. 4: 16)
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconЗнак зодіака, сузіря Скорпіона
Майже над самою точкою півдня, лівіше Терезів, можна розрізнити сузір'я Скорпіона з червоним Антаресом (). Це сузір'я краще помітне...
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconВсеукраїнська радіомережа Наше Радіо
Україні з'явилася радіостанція, що своїм ефіром об'єднала всіх українців, в якому б куточку нашої Батьківщини вони не жили І куди...
У якому сузір’ї перебуває найближча до нас зоря? iconОблік платників податків в якому випадку довідка ф. №4-опп підлягає заміні?
Порядок), у разі внесення змін у дані, що вказуються у довідці за ф. №4-опп (найменування (прізвище, ім’я, по батькові), місцезнаходження...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка