Застосування законодавства про виконавче провадження
Скачати 56.82 Kb.
НазваЗастосування законодавства про виконавче провадження
Дата23.04.2013
Розмір56.82 Kb.
ТипЗакон
nauch.com.ua > Банк > Закон


Застосування законодавства про виконавче провадження
Згідно зі ст. 124 Конституції України та ст. 115 ГПК України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються в порядку, визначеному Законом . Статтями 34, 37, 40, 40-1 зазначеного Закону не передбачено повернення виконавчого документа чи припинення виконання рішення суду з підстав, вказаних у ст. 14 Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Помилковим є посилання суду і на ст. 598 ЦК України, яка передбачає підстави припинення виконання зобов’язань, а не підстави припинення чи закінчення виконавчого провадження.

П О С Т А Н О В А

Судова палата у господарських справах Верховного Суду України
від 31 жовтня 2006 року м. Київ

Судої палата розглянувши касаційну скаргу дочірнього підприємства “Інгаз” на постанову Вищого господарського суду України від 19.07.2006 р у справі за позовом відкритого акціонерного товариства “Алчевський металургійний комбінат” до дочірнього підприємства “Інгаз” та Відділу державної виконавчої служби Алчевського міського управління юстиції про припинення правовідносин зі стягнення грошових коштів на підставі наказу господарського суду Луганської області від 11.04.2001 р. №6/97,
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2005 року ВАТ “Алчевський металургійний комбінат” (далі – ВАТ) звернулось до ДП “Інгаз” (далі – Інгаз) та ВДВС Алчевського міського управління юстиції Луганської області (далі – ВДВС) про припинення правовідносин зі стягнення грошових коштів на підставі наказу господарського суду Луганської області від 11.04.2001 р №6/97.
Позовні вимоги обгрунтовувались тим, що 23.01.2004 р. господарським судом Луганської області порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ “Алчевський металургійний комбінат”. У встановлений законом строк ДП “Інгаз” не звернулось до суду із заявою про визнання його грошових вимог, а тому заборгованість позивача перед ДП “Інгаз” вважається погашеною згідно з ч.2 ст.14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі – Закон № 2343).
Перший Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність позовних вимог. Другий відповідач відзив на позов не надав і в судове засідання не з’явився.
Рішенням господарського суду Луганської області від 13.10.2005 року у позові відмовлено, посилаючись на те, що згідно з Конституцією України та ст.115 ГПК України судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України, порядок їх виконання визначено Законом України “Про виконавче провадження” (далі – Закон № 606-XIV), яким не передбачено припинення виконавчого провадження з підстав, вказаних у ст. 14 Закону.
Постановою Луганського апеляційного господарського суду України від 18.04.2006 р. залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 19.07.2006 р. скасовано рішення суду першої інстанції та частково задоволено позов. Припинено правовідносини між ВАТ та ДП “Інгаз” за стягнення грошових коштів на підставі наказу господарського суду Луганської області від 11.04.2001 р №6/97. В іншій частині провадження у справі припинено. Суди виходили з того, що наявність судового рішення про стягнення грошових коштів не звільняє кредитора від обов’язку заявити грошові вимоги до боржника у порядку, встановленому ст. 14 Закону № 2343
07.09.2006 р. Верховним Судом України за касаційною скаргою ДП “Інгаз” порушено касаційне провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 19.07.2006 р. Скарга мотивується неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, різним застосуванням Вищим господарським судом України одного й того ж положення закону в аналогічних справах та невідповідністю постанови Конституції України.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, Судова палата вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Залишаючи без змін постанову суду апеляційної інстанції, Вищий господарський суд України обгрунтував свою постанову тим, що вимоги відповідача 1 до позивача виникли до порушення господарським судом справи про банкрутство ВАТ і відповідно до ст. 14 Закону № 2343 відповідач повинен був у місячний строк з дня опублікування оголошення про банкрутство подати до суду письмову заяву з вимогами до боржника. Наявність судового рішення та наказу господарського суду не звільняє кредитора від обов’язку звернення до суду із заявою про визнання його вимог до боржника.
Проте з такими висновками не можна погодитись з наступних підстав.
Рішенням арбітражного суду Луганської області від 30.11.2000 р. що набрало законної сили, у справі № 6/97 з ВАТ “Алчевський металургійний комбінат” стягнуто на користь ДП “Інгаз” заборгованість у розмірі 109860, 35 грн. На його виконання видано наказ № 6/97.
Постановою ВДВС Алчевського міського управління юстиції від 15.06.2001 р. відкрито виконавче провадження з виконання наказу № 6/97 арбітражного суду Луганської області.
23.01.2004 р. ухвалою господарського суду Луганської області порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Згідно зі ст.124 Конституції України та ст. 115 ГПК України судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України і виконуються в порядку, визначеному Законом України “Про виконавче провадження”.
Касаційний суд не звернув увагу, що у випадку порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство боржника виконавче провадження з виконання рішення суду підлягає обов’язковому зупиненню на підставі п. 8 ст. 34 Закону № 606-XIV, оскільки протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, відповідно до п. 4 ст. 12 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства.
Статтями 34, 37, 40, 40-1 Закону № 606-XIV не передбачено повернення виконавчого документа чи припинення виконання рішення суду з підстав, вказаних у ст. 14 Закону № 2343. Помилковим є посилання суду і на ст. 598 ЦК України, яка передбачає підстави припинення виконання зобов’язань, а не підстави припинення чи закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до п.8 ст. 37 Закону № 606-XIV виконавче провадження закінчується передачею Державною виконавчою службою виконавчого документа ліквідаційній комісії у разі ліквідації боржника – юридичної особи або арбітражному керуючому у разі визнання боржника банкрутом.
Неправильно застосувавши норми матеріального права суди апеляційної і касаційної інстанцій дійшли помилкового висновку щодо скасування законного і обгрунтованого рішення господарського суду.
Верховний Суд України в силу положень статей 6, 8 Конституції України не вважає необхідним направити справу на новий розгляд суду першої інстанції, оскільки це суперечило б положенням ст.125 Конституції України і статей 2, 39 Закону України “Про судоустрій України” в частині визначення статусу Верховного Суду України та його завдання забезпечити законність у здійсненні правосуддя і викликало б конституційно недопустиму необхідність скасування законного рішення суду першої інстанції. У зв’язку з цим наведений у ст.111-18 Господарського процесуального кодексу України перелік наслідків розгляду касаційної скарги на постанову Вищого господарського суду України не вважається правовою перешкодою для прийняття зазначеного рішення.
Керуючись статтями 11117 – 11119 Господарського процесуального кодексу України, Судова палата
п о с т а н о в и л а:

касаційну скаргу ДП “Інгаз” задовольнити.

Постанову Вищого господарського суду України від 19.07.2006 року та постанову Луганського апеляційного господарського суду від 18.04.2006 року скасувати.

Рішення господарського суду Луганської області від 13.10.2005 року залишити в силі.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Підготував Валентин Сердюк


Схожі:

Застосування законодавства про виконавче провадження iconПриватне підприємство рекламна компанія
На підставі статті 18 Закону України „Про виконавче провадження” просимо прийняти на виконання та відкрити виконавче провадження...
Застосування законодавства про виконавче провадження iconЗакону України "Про виконавче провадження"
Про внесення змін до Закону України “Про виконавче провадження” та деяких інших законодавчих актів щодо виконання судових рішень
Застосування законодавства про виконавче провадження iconЗакону України "Про виконавче провадження"
Внести до Закону України “Про виконавче провадження” (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N 24, ст. 207; 2001 р., N 11, ст....
Застосування законодавства про виконавче провадження iconЗакону України «Про виконавче провадження»
Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури...
Застосування законодавства про виконавче провадження iconМетодичні рекомендації щодо провадження у справах про порушення митних правил
...
Застосування законодавства про виконавче провадження iconРішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням...
Мукачівський плодоовочевий консервний завод" про офіційне тлумачення положення пункту 10 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження"...
Застосування законодавства про виконавче провадження iconПровадження безпідставно вказано, що мною рішення суду у моєму випадку...

Застосування законодавства про виконавче провадження iconЗакон україни про виконавче провадження
Стаття Виконавчі документи за рішеннями, що підлягають виконанню державною виконавчою службою
Застосування законодавства про виконавче провадження iconЗаява про відкриття поточного рахунку
...
Застосування законодавства про виконавче провадження iconРозділ I загальні положення глава 1 кримінально-виконавче законодавство україни
Кримінально-виконавче законодавство України складається з цього Кодексу, інших актів законодавства, а також чинних міжнародних договорів,...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка