5. Екранні мистецтва




Скачати 158.07 Kb.
Назва5. Екранні мистецтва
Сторінка1/2
Дата05.04.2013
Розмір158.07 Kb.
ТипДокументы
nauch.com.ua > Физика > Документы
  1   2
Тема 5. Екранні мистецтва.
Урок 11. Художні засоби кінематографу. Види кіно: ігрове, анімаційне, документальне, науково-популярне
Мета:

  • визначити основні елементи художньо-образної мови кінематографічного мистецтва;

  • надати знання про специфіку мистецтва кіно, розкриваючи його особливості;

  • розглянути видові особливості кіно: ігрове, анімаційне, документальне, науково-популярне;

  • розвивати вміння висловлювати власні враження під час спілкування з творами цього виду мистецтва, використовуючи спеціальну мистецьку термінологію;

  • виховувати духовність, що виникає внаслідок тонкощів бачення та сприйняття світу, інтерес та любов до цих видів мистецтва.


Обладнання: фрагменти відеоуроку № 11 з електронного посібника, лекції, фрагменти відеофільмів, енциклопедичний довідник.
^ Тип уроку: урок засвоєння та закріплення нових знань і знань про способи діяльності інтелектуального і практичного характеру.
Форма уроку: проектна діяльність.

Хід уроку

^ Люди приходять у кіно, щоб розділити одну і ту ж мрію.

Бернардо Бертолуччі


I. Організація пізнавальної діяльності учнів

(Розподіл учнів на групи для виконання інтерактивних вправ)
^ II. Актуалізація опорних знань у формі бесіди за запитаннями.
Давньогрецький бог Аполлон, заступник мистецтва, з'являвся на Парнасі в оточенні дев'яти дочок Зевса — муз. Богині жили на священній горі Гелікон, де било джерело натхнення. Кожна муза мала своє призначення.
Завдання 1

Співвіднеси ім’я музи та її мистецьку діяльність.


Музи

діяльність

Евтерпа

Терпсихора

Калліопа

Эрато

Мельпомена

Талія

Кліо

Полігмінія

Уранія

епічна поезія

любовні пісні

історія

священні гімни

трагедія

комедія

астрономія

лірична поезія

танці




.

^ IIІ. Мотивація
І от на порозі XX в. чинний спокій існування дочок Зевса порушила зухвала особа, що кинула виклик освяченому часом порядку.

28 грудня 1895 року, у паризькому «Гран-кафе» на бульварі Капуцинів тридцять п'ять осіб, що заплатили по франку за сеанс ще нікому не відомого «сінематографу", стали свідками народження нового мистецтва. До сього дня так і не знайшлась назва музі, їі називають просто за порядковим номером - Десята.
Кіно, за яке відповідає Десята муза, неможливо приписати до відомства жодного з найдавніших мистецтв. Це дитя сторіччя техніки, тому музу кіно іноді навіть називають Техно. Спочатку ніщо не пророкувало новому винаходу статусу мистецтва. Його творці ставилися до свого дітища досить легковажно. Огюст Люм’єр думав, що вони з братом сконструювали усього лише забавну іграшку, що буде в моді не довше ніж півроку.

Луї Люмь’єр навіть розповідав, що винайшов кіно, коли занедужав на грип: лежав у постелі і … розробив проект сінематографу.

^ IV. Засвоєння нового матеріалу у формі виконання практичних вправ

Ключові слова: кіно, кіносценарій, режисер, оператор, мізансцени, актор, сценарій, монтаж.
Завдання 2
Створіть кіносценарій «Історія світового кінематографу». Розподіліть робочі обов’язки творчої кінематографічної групи. Окресліть ідею проекту, напрямки діяльності, круг питань, які необхідно висвітлити при створенні теми. Обговоріть організаційно-технічні питання.

Час виконання роботи 25 хв. Презентація сценарію буде представлена на наступному уроці з необхідною доробкою в позакласний час. Режисер, продюсер та сценарист повинні презентувати продукт творчої діяльності групи та презентувати модель кінопроекту на прес-конференції.
Інформація до проекту
Розділ 1. Народження кіно

Кінематограф з'явився тоді, коли в ньому виникла потреба. На рубежі XIX-XX ст. світ стрімко перебудовувався, маси людей залишали насиджені місця і перебиралися у великі міста. Новоявлені городяни являли собою величезну аудиторію, що мала потребу в доступних їй розвагах. Театри і музеї, концертні зали і бібліотеки жадали від свого «споживача» певної підготовки, інтелектуальної, щиросердної напруги. Це було під силу далеко не всім - адже багато хто з вчорашніх селян не володів навіть елементарною грамотою. Тому кінематографу, наймасовішому з мистецтв, було забезпечено життєздатність і динамізм розвитку.

Винаходи механіки, оптики, хімії підготували умови народження нового мистецтва. Ланцюг технічних відкриттів завершився останнім кроком, зробленим тямущими французами. Пройшло кілька місяців після знаменитого сеансу на бульварі Капуцинів, перші кінооператори з апаратами і кіноплівками роз'їхалися по усьому світу

Перші фільми братів Люм’єр

1. «Вихід робітників з фабрики»

2. «Прибуття потягу на вокзал Ла С’ота"

3. «Сніданок дитини»

Ці фільми вражали глядачів тим, що точно фіксували дійсність. Короткі життєві замальовки заклали один з перших напрямків у кіномистецтві, що стали згодом називати «лінією Люм’єра»,документально-реалістичне, максимально достовірне відображення навколишньої життя.

Але в 1896 р. у кіно прийшла нова людина — ^ Жорж Мел’єс, директор і режисер паризького театру «Робер Уден», у якому ставили фантастичні феєрії. Мел’єс придбав в Англії кінокамеру і приступив до зйомок ігрових фільмів за участю акторів свого театру. Так виник другий напрямок у кінематографі — «лінія Мел’єса». Глядачам тих наївних, недосконалих стрічок, звичайно, і не снилося які запаморочливі експерименти «люди з кіноапаратом» породить «лінія Люмь’єр а», з якою приголомшливою відповідністю «лінія Мел’єса» за допомогою Стівена Спілберга чи братів Вачовски перенесе глядачів і в найдавніше минуле — у «Парк юрського періоду», і у віддалене майбутнє — у світ, де розумом людей володіє лиховісна «Матриця».

Самі того не підозрюючи, брати Люм’єр і Жорж Мел’єс стали зачинателями нової професії — професії кінорежисера.

Термін «режисер» був запозичений з театральної практики. Однак у кінематографії ця професія наповнилася новим змістом. Кінорежисер не тільки вибудовує мізансцену (мезанкадр) і репетирує з акторами, ставлячи перед ними визначену задачу, але він також повинний враховувати і технічний бік справи.

Чим досконалішим ставало кіно, тим більше в ньому з'являлося нових професій. В останні роки до них додалися фахівці з комп'ютерної графіки, створені величезні лабораторії, що працюють на індустрію кіно. І усе більш важливе місце став займати продюсер — той, хто забезпечує фінансування фільму і зацікавлений у просуванні його на кіноринку.

Брати Люм’єр удало сполучали в собі якості режисерів і продюсерів, тому справа в них йшла успішно. Жорж Мел’єс був творцем іншого типу: новий винахід залучав його своїми неймовірними можливостями, але він погано орієнтувався у світі бізнесу і тому швидко прогорів. Мел’єс не зміг витримати конкуренцію з великими студіями, що з'явилися, і до 1914 р. припинив свою діяльність у кіно.

Кінематограф стрімко завойовував нових шанувальників і наповняв гаманці творців фільмів і власників кінотеатрів. А тим часом кіно довго не мало назви, що затвердилося. У різних країнах і в різних шарах суспільства його називали по-різному — від «кинемо-, кульгаве-, фоно-, мега-, скопографа» і «ілюзіону» до ласкаво-зменшувальних «кікі», «кінемоша», «кінсмошка» і, що дожив до наших днів «кіношка».

У 10-х рр. в Росію прийшло прийняте в Німеччині слово «кіно», однак остаточно воно затвердилося в нас лише в 20-х рр.

У 10-х рр. письменник Леонід Андрєєв назвав «кінемо» «Великим". З його легкої руки всі нові терміни, що використовувалися стосовно до кінематографа, почали супроводжуватися цим епітетом. Однак суперечки з приводу «німоти» кіно не вщухають до сих пір. Одні кінознавці вважають, що німе кіно було особливим видом мистецтва, зі своїми законами й естетикою, причому відсутність слова визнають головним його достоїнством.
^ Розділ 2. Режисери і актори в кіно

Розвитку образотворчої культури фільму сприяла майстерність операторів, які змогли до кінця 20-х рр. перетворили кіно у свого роду «кіноживопис». Індивідуальна операторська манера додавала фільмам неповторної чарівності. Багато режисерів хотіли працювати з одним оператором. Графічна чіткість і виняткове мистецтво ракурсу Едуарда Тиссе ідеально відповідали режисерським задумам Сергія Ейзенштейна. Анатолій Головешка, що працював у традиціях російського реалістичного живопису, був улюбленим співавтором Всеволода Пудовкіна. Данило Демуцький за допомогою різних насадок на об'єктив, огортав серпанком пейзажі і «малював» портрети акторів у м'яких, приглушених тонах. Разом з Олександром Довженко він створював поетичне кіно.

У кіно головною фігурою для глядача завжди був актор. Саме кінематограф сприяв народженню цілої плеяди зірок. Кінозірка – це не просто талановитий актор чи акторка; це втілення ідеалів, відображення глядацьких бажань і надій. Віра Холодна, Іван Мозжухин, Чарлі Чаплін, Грета Гарбо, Жан Габен, Мерилін Монро, Любов Орлова, Олексій Баталов, Бріжжит Бардо, Джек Ніколсон, Андрій Миронов, Леонардо Ді Капріо - всі вони не тільки втілювачі суспільних настроїв, вони диктують моду і стиль, стають прикладом у житті, символами своєї епохи.
^ Розділ 3. Художні засоби кінематографу

Кінематографія народилася наприкінці XIX сторіччя. Свою назву новий вид мистецтва одержав не випадково: грецькі корені («кінема» і «графо»), з яких складене слово, означають «пишу рух». Кіно фіксує не мить, як, наприклад, живопис, а чергування миттєвостей: глядач спостерігає, «як картини рухаються». Воно дає можливість бачити рух, а насправді, глядач бачить життя. Саме тому нове мистецтво відразу прийняли і полюбили. Прообразом кіно вважають театр зображень - виставу, де грають не живі актори, а показують картинки. Один із ранніх видів театру зображень - вистава, розповсюджена у Раджастхані (штат на північно-заході Індії). Головною його особливістю була «стрічка з малюнками» (її довжина досягала дванадцяти метрів, а ширина — півтора).
^ Винахід кінокамери

У театрі зображень глядач розглядав картинки самостійно; тоді як у сучасному кіно - необхідний кінопроектор. У цього апарата є «прабатько» - камера – «обскура» (у дослівному перекладі з латині — «темна кімната»), винайдена за кілька століть раніше кіно. Знаменитий американський винахідник Томас Едісон хотів «змусити» глядачів переглядати «запис» через окуляри. Розроблений Едісоном апарат — кінетоскоп виглядав як велика шухляда з «вічком»; усередині шухляди рухалась плівка. Глядач, заплативши двадцять п'ять центів, припадав до «віконця» і півхвилини насолоджувався «картинами, що рухаються». Едісон одержав патент на кінетоскоп 31 липня 1891 р., за чотири з половиною роки до Люмьєра, а перший переглядовий зал «Кінетоскоп Парлор», де стояло десять шухляд з окулярами, він відкрив 14 квітня 1894 р. - за півтора року до першого публічного сеансу, на якому Люмьєр продемонстрував свій винахід.

Римський поет Лукрецій Кар у поемі «Про природу речей» писав:

^ Настільки велика швидкість і стільки є образів усяких.

Тільки лише перший зник, як зараз же в іншому покладений

Новий народиться за ним, а нам здається, рушив перший.

В основі кінематографічного запису лежить явище персистенції. Якщо взяти готову плівку і розглянути її, можна побачити окремі кадри, «що розбивають» рух на дрібні фази. Під час показу кадри стрімко змінюють один одного, створюють ілюзію, що зображені люди і речі рухаються. Сучасні фільми тривають у середньому дев'яносто хвилин і відтворюють величезну безліч рухів. Щоб глядач бачив всі ці рухи, середній по довжині фільм містить біля ста тридцяти тисяч окремих кадрів. Малювати їх від руки - колосальна праця. Знаходяться, однак, мужні люди: це мультиплікатори, або, як тепер говорять, художники анімаційного кіно. Кількість фільмів, що випускаються великими студіями, обчислюється десятками, у світі - тисячами. Якщо кожен кадр замальовувати від руки, потрібна незлічима армія малювальників. Потрібен був засіб, що миттєво схоплює те, що відбувається. Таким засобом стала фотографія. Без неї кіно було б неможливе.
^ Розділ 4. Люди, які працюють над кінофільмом

Фотографія запам'ятовує відображення предметів завдяки особливій властивості солей срібла розкладатися на складові елементи і чорніти під дією сонячних променів. Вчені називають цю властивість світлочутливістю. Якщо покрити поверхню предмета солями срібла, то в місцях, на яких падає більше світла, сіль буде розкладатися інтенсивніше, даючи більш густу чорність. Неосвітлені ж ділянки не зміняться і залишаться білими.

Кіно - задоволення дороге. Адже для того, щоб глядач побачив задум сценариста та режисера втіленим на екрані, потрібна величезна кількість складних механізмів і пристосувань, безліч людей повинні серйозно попрацювати. Сценарій, написаний драматургом, - це ще не фільм. Як повинна виглядати майбутня картина, знає режисер. Зіграти сцену можуть актори. Оператор фіксує на плівку камери все, що відбувається. Драматург, режисер, актори, художники, гримери, освітлювачі - кожен робить свою роботу, тому що фільм - результат колективної творчості.

Кінофільм - підприємство комерційне. Ані драматург, ані режисер, ані оператор, ані актори в більшості випадків не можуть зняти його за свої гроші. Тому в кіноіндустрії існує ще одна важлива професія - продюсер, який організовує весь процес виробництва. Незважаючи на те, що у драматурга постійно є в запасі кілька сценаріїв, а режисер завжди окрилений ідеєю якого-небудь фільму, у джерел кінокартини стоїть саме продюсер. Продюсер повинен знати, що саме хочуть бачити глядачі на екрані, чітко знати, для якої категорії людей буде зніматися кіно. Потім продюсер вибирає режисера, здатного зняти фільм у потрібному жанрі, сценариста, який напише відповідний сценарій. В процесі створення сценарію продюсер часто «підправляє» плани драматурга, адже він знає, що сьогодні потрібно глядачу.

Коли сценарій написано, обрано режисера, продюсер шукає необхідне фінансування. Він звертається в різні структури, обираючи учасників фінансування гарного фільму - це частина рекламної кампанії. Назва фірми може бути написана в титрах, чи її фірмовий знак може виникнути в кадрі. Продюсер бере участь також у підборі акторів, знімальної групи, художника, композитора. Значна частина його роботи - реклама і прокат фільму.

Сценарій фільму - це не роман, не повість і не розповідь, хоча часто в його основі лежить прозаїчний твір. Сценарій будується за законами драматургії, що мають на меті залучити й утримати увагу глядача.

Всі знамениті голлівудські фільми будуються за однією схемою:

1.У першій частині фільму - експозиції ( лат. - «виклад», «пояснення») показують героя і навколишній його світ. Звичайно на це витрачається зовсім небагато часу - від трьох до десяти хвилин.

2.Наступний момент сценарію називається поворотним пунктом, чи спалахом інтересу.

3. Наступні частини фільму, найбільші за часом, це - ускладнення, та драматичні перипетії (грецьк. - «раптова зміна в житті», «несподіване ускладнення», «складна обставина»).

4. Обов'язкова сцена - кульмінація (лат. - «вершина»). У ній емоції героїв, а разом з ними й емоції глядача досягають межі. На щастя, у грі все не по-справжньому.

5. У фіналі фільму, який йде за кульмінацією, частіше щасливий кінець, який можна побачити майже в будь-якому голлівудському фільмі.
  1   2

Схожі:

5. Екранні мистецтва iconУрок Музика як вид мистецтва. Музичні жанри. Вокальна музика Музика як вид мистецтва
Музика як вид мистецтва. Твори мистецтва — кожний своєю мовою — відображають навколишній світ, настрої, емоції. Музика – мистецтво,...
5. Екранні мистецтва iconХарківська державна академія дизайну І мистецтва проводить набір...

5. Екранні мистецтва iconХудожня культура Білет №1
Визначте призначення мистецтва. Назвіть види мистецтва та охарактеризуйте особливості їх художньо-образної мови
5. Екранні мистецтва iconТ. О. Панфілова історія мистецтва: методичні рекомендації
...
5. Екранні мистецтва iconПрограма для адміністрування та обліку договорів страхування життя
Дана програма забезпечує ведення електронного реєстру договорів добровільного страхування життя та їх обліку. На Ваш розгляд представлено...
5. Екранні мистецтва iconНаціональний конкурс з ораторського мистецтва 2011-2012
Прес-Реліз для засобів масової інформації та громадських І урядових організацій про фінальне змагання з ораторського мистецтва
5. Екранні мистецтва iconМурашко Олександр Олександрович – видатний живописець ХІХ-ХХ ст в Україні
Мурашко був І лишається представником здорового, чистого мистецтва, мистецтва радісного, бадьорого І глибокого, як саме життя
5. Екранні мистецтва icon“Розвиток емоційних здібностей учня”
Ставлення до мистецтва це – показник духовності людини. Тому з самого дитинства дітей потрібно вчити оволодівати духовним надбанням...
5. Екранні мистецтва iconДуховне життя суспільства. Суспільна свідомість І культура
У свою чергу, суспільний зміст творів мистецтва залежить від характеру, форми, духовно-моральної спрямованості, змісту тих ідей,...
5. Екранні мистецтва iconПрограма перебування учасників Всеукраїнського семінару-практикуму...
Встановлення шкільних наметів, оформлених у стилі декоративно-ужиткового мистецтва
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка