Друга світова війна на західноукраїнських землях
Скачати 202.32 Kb.
НазваДруга світова війна на західноукраїнських землях
Сторінка1/2
Дата15.05.2013
Розмір202.32 Kb.
ТипДокументы
nauch.com.ua > Физика > Документы
  1   2
Методична розробка проекту

Друга світова війна на західноукраїнських землях

Розробник проекту

Панчишин В.Є., викладач історії

Львів-2010

Назва проекту:

Друга світова війна на західноукраїнських землях.

Назва навчального закладу: Міжрегіональне Вище професійне училище автомобільного транспорту і будівництва м. Львова.

Розробник проекту: Панчишин В.Є., викладач історії.

Рік розробки проекту: 2009-2010 н. р.

Проблемна ситуація: через особисті політичні переконання істориків події Другої світової війни часто трактуються упереджено, а реальних очевидців подій з кожним роком стає все менше. Як дізнатися самим і донести до нащадків історичну правду про трагедію українців?

Мета проекту: зібрати інформацію про події Другої світової війни безпосередньо у тих людей, хто пережив цю трагедію.

Етапи вирішення навчальної проблеми:

 • Зібрати інформацію про людей, які є свідками подій Другої світової війни;

 • Записати спогади очевидців трагедії українського народу;

 • Літературно відредагувати записи спогадів, систематизувати матеріал;

 • Підготувати звіт про проектну діяльність

Форма організації учнів:

Індивідуально-групова.

Провідна діяльність:

Практична

Форма продукту проектної діяльності:

 • Літопис спогадів мирних жителів Львівщини про Другу світову війну на західноукраїнських землях,

 • Вечір пам’яті

Кількість учасників проекту: 12 чоловік

Час роботи над проектом: 2009-2010 н.р.

Організаційна форма: позаурочна.

Цілі навчання, розвитку та виховання:

 • Ідентифікувати джерела інформації, засвоїти історичні події.

 • Проаналізувати причинно-наслідкові зв’язки між історичними подіями.

 • Задокументувати історичні події.

 • Винести власні судження про трагедію рідного народу.

 • Розвивати навички комунікативної взаємодії.

 • Формувати готовність відстоювати власну точку зору з приводу події.

План роботи над проектом.

І. На пошуково-аналітичному етапі:

 1. Визначення мети проекту.

 2. Компетентне наповнення проекту.

 3. Побудова алгоритму діяльності.

ІІ. На практичному етапі:

 1. Пошук очевидців подій ІІ світової війни.

 2. Запис їх спогадів.

 3. Обговорення в колі учасників проекту робочих матеріалів пошукової роботи.

 4. Літературне редагування та упорядкування текстів спогадів.

ІІІ. На презентаційному етапі:

 1. Проведення вечора-пам’яті «Друга світова війна на західноукраїнських землях очима мирних жителів».

 2. Оформлення літопису-спогадів очевидців подій Другої світової війни – жителів Львівської області.

Очікувані результати проекту:

1. Учні навчаться:

 • Формулювати проблему, шукати шляхи її розв'язання.

 • Планувати свою роботу.

 • Здобувати інформацію від очевидців та учасників подій, аналізувати, співставляти, систематизувати отриману інформацію.

 • Використовувати наукові методи пізнання ( аналіз, синтез, оцінювання) в повсякденному житі.

 • Робити логічні висновки, мати власну думку з приводу історичних подій. 1. Учні підвищать рівень знань з історії України, проаналізують події, які неоднозначно трактуються науковцями, щоб в подальшому сприяти консолідації як учасників подій минулого, так і українського суспільства в цілому.

 2. Активізується пізнавальний інтерес учнів до історії свого народу.

^ ФОТОЗВІТ ПРОЕКТУ

Викладач історії Панчишин В.Є.

пропонує учням груп 33 та 37 виконати проект

Зміст

Подвиг у горах 3

Страх і відчай 4

Ось такі сліди залишали після себе радянські війська при відступі в 1941 році 5

Коли в село прийшли фашисти 6

Совєти розстріляли мого батька 7

Терор польських шовіністів 8

Ця людина поклялася у віршах залишити

вічну пам'ять і немеркнучу славу кожному полеглому побратиму у визвольній

боротьбі за незалежність України 9

^ Подвиг у горах

28 грудня 1941 року в селі Либохора Сколівського району, Львівської області івано-франківськими оперативниками була вбита письменниця, воїн УПА Богданна Світлик (Марія Дмитрищак).

В підніжжі гори Магура, яка знаходиться на границі Львівської і Івано-Франківської областей був табір по підготовці воїнів УПА. Серед них була і письменниця. Оперативна група вислідила криївку і розгромила. Тікаючи від переслідувачів група в складі 4 чоловік зайшли в наше село. Це були 2 мужчини і 2 жінки. Жителі нашого села, які працювали в той час у лісі бачили, як рятуючись від переслідування побігли в сторону села. Одна жінка була з однією босою ногою, на поясі висів пістолет. Коли підійшла опергрупа, взяла в лісорубів коней із саньми і почали наздоганяти. При вході в село одна жінка відстала від своїх і сховалася в першій хаті. А решта по потічку пішли в гори.

Опергрупа обступила хату. Ті, що жили в хатині поховалися за стайні і полягали в ясла. В хаті почалася перестрілка. Бачачи, що виходу немає і щоб не дати себе на тортури, жінка сама себе застрелила. Тіло загрузили на коня і забрали через гори на Іванофранківщину. Де похоронили патріотку невідомо. На місці даного подвигу поставлений хрест з огорожею.

Матеріал підготовив учень групи № 33 Матіїв Віктор

^ Страх і відчай

То було давно, а я згадую і нині сумні мамині очі, які з болем дивилися на нас.

То було страшно, смертельно і, здавалося тоді, нескінченно. Одне слово «війна», і зразу починає щеміти серце. У мами нас було десятеро. Тата забрали на фронт, а ми залишилися самі. їсти нема чого, ходили босі до лісу, поки ще можна було там щось назбирати, та й то не можна було всіх нагодувати. Тому їли по черзі : спочатку меншим давали, а потім старшим. Мама ходила на ферму доїти корови, а коли фашисти наблизилися до нашого села, почалася стрілянина. Німці рознесли всі стайні і позабирали все, що лишилося живе: корови, телята. І лишилися люди в селі без хліба, та ще й без молока. Те, що можна було принести додому, навіть молоко, приносило втіху дітям.

Два мої старші брати були нам за тата, тому вони старалися роздобути нам їжу. Та одного разу, коли вони несли мішки з пшеницею з колгоспного току, потрапили на німецьких вартових. їх забрали тоді. Ми не знали куди, та відразу в той же час усіх старших хлопців почали грузити на машини і повезли їх десь далеко, як тоді тлумачила мама.

Для моєї сім'ї то був найстрашніший день, бо ми не знали ще тоді, що Петра і Данила ми бачили останній раз. Війна забрала в нас тата і віддалила від нас братів. Та повиростали ми якось і вже в далекий післявоєнний час нам прийшла звістка, що наші брати проживають у Польщі.

Чаплінський В.І. на даний час проживає в селі Загір'я Пустомитівського району.
Матеріал підготовив учень групи № 37 Притула Мар`ян

Ось такі сліди залишали після себе радянські війська при відступі в 1941 році

Село Туринка. Жовківського району Львівської області. 28 червня 1941 року, я Пастернак Ярослав Андрійович взяв своїх коней і повів пасти під ліс на пасовище на віддалі 2-3 кілометри від дому. Радянські війська відступали. Із свідчень людей по дорозі все забирали, в тому числі і коней. На цей час в дома залишились: Батько, сестри, брат.

В нас була заможна господарка. Приходилось багато працювати. І все це своїми силами. На другий день ранком, коли я вів коней з пасовиська, підходжу додому, щось тихо на подвір'ї і в цілому домі. Я думаю в чому справа, адже в домі залишилися чотири особи, щоб так тихо було. Прийшов на подвір'я, завів коней до стайні, зайшов до хати, нікого нема. По кімнатах все розкидано. Я вийшов із дому до сусідів, питаю їх де мої рідні. Вони повели мене на це місце, де по-звірячому були замучені батько, сестри і брат. Це було на відстані 500 метрів від дому. їх взяли із дому радянські вояки, їх було десь чоловік 6-10, були на сивих конях. Взяли із дому, вивели в поле і там по-звірячому мучили. Сусіди говорили, що так кричали, що страшно було слухати. Вони були поколоті штиками, поламані руки, повиривані пальці. Коли довели їх до смертельного стану прикинули їх невеликим шаром землі, а самі подалися хто його знає куди, бо німці вже вступали в село.

Ось такі сліди залишали при відступі радянські вояки. ^ Записано зі слів сина Пастернака Ярослава Андрійовича 24.12.2009р.
Матеріал підготовив учень групи №33 Зінків Василь

Коли в село прийшли фашисти

Мене звати ^ Антон Васильович. Народився в селі Вешниче Волинської області. Я був свідком того, як німці знущалися з нашого народу у роки Другої світової війни. Коли мені було десь років сімнадцять, тоді все і почалося. Мене до армії не забрали. Хоча тоді забирали всіх. Ми жили неподалік від села на хуторі.

Коли фашисти прийшли в село, то вони спочатку почали забирати хлопців і чоловіків до себе служити. Хто не хотів, то могли замордувати на місці. Коли фашисти зайшли до нашого двору, я з двома меншими сестрами заховались. Німці почали вимагати в тата, щоб він пішов з ними, але він щось почав сперечатися. Вони його мало не забили до смерті. Скривавленого повели до їхньої дільниці. Я думав, що він звідти не повернеться. Але десь через тиждень його забрали на фронт, звідти він не повернувся.

Фашисти знищували все що їм не подобалося. Одного разу був такий випадок, що німці зайшли на хутір, де жила моя тітка. Вони знищили все, всю сім'ю вкинули в колодязь, засипали камінням, а хату і хліви спалили. Було так, що спалювали хати разом з живими людьми.

Коли вони приходили, то грабували людей, забирали все: одяг, їжу, хліб, зерно, картоплю. Забирали свиней, корів. Ті люди, які жили поблизу лісу вивозили всю худобу до лісу і там переховували.

В лісі навіть закопували картоплю, а також хто що міг. Дуже тоді боялися. Хліб пекли із жолудів, картопляних обрізків, він був такий гіркий, що неможливо було їсти, але ж їли, бо їсти хотілося.
Матеріал підготовив учень групи № 33 Маргес Дмитро
Совєти розстріляли мого батька
Я Стронціцький Михайло Засильович був свідком подій, які відбилися у мені на все життя. Рік 1946. Мені було п'ять років, не пам'ятаю, коли прийшов мій батько з війни. Та недовго я натішився своїм татом. Одного разу, зранку прийшли совєти і забрали тата.

Завели його у сільську раду для того, щоб переконати його працювати з ними. Але батько відмовився.

Після цього, довго не вагаючись вивели і повели край села по дорозі додому, де зупинились і сказали втікати. Батько відмовився. У результаті чого штовхнули його через рів і розстріляли. Стягнули з нього чоботи, які вмить опинились на ногах одного з них. Батько залишився лежати босоніж край дороги.
Матеріал підготовив учень групи 33 Думич Тарас


^ Терор польських шовіністів

Член УПА Семен Дмитрович Кіт 1919 р. н. »під псевдонімом «Моргун» в березні 1944 року вступив у члени УПА в сотню Лиса. Сотня Лиса, в яку вступив Кіт Семен Дмитрович, дислокувалась в селі Борятин Сокальського району. Сотня формувалась і поповнювалась із бійців навколишніх сіл. Сотня мала поставлене завдання: вести боротьбу з польськими націоналістами, шовіністами, польськими партизанами, які нападали на українські села, палили їх, вбивали по-звірячому людей -старих та малих. Вся територія Холмщини палала-у вогні та терорі від польських націоналістів.

Ось Семен Дмитрович згадує такий випадок, коли з холмських сіл привезли 12 трупів у село Вільчівку і поклали їх у стодолі. Вони були по-звірячому замордовані: в них були вирізані язики, повиривані вуха, виколоті очі, суцільно поколоте тіло.

Записано зі слів члена УПА Кота Семена Дмитровича 1919 р.н. жителя с Висока Федорівка Кам'янко-Бузького р-ну Львівської обл..
Матеріал підготовив учень групи № 33 Бурко Микола
  1   2

Схожі:

Друга світова війна на західноукраїнських землях icon1. Економічні підсумки Друга світова війна остання глобальна війна,...
Друга світова війна остання глобальна війна, у якій США ще могли воювати на чужій території, удалині від Американського континенту....
Друга світова війна на західноукраїнських землях iconУрок мужності присвячений 67- ій річниці Перемоги
Фотографії учасників війни, ілюстровані плакати, таблиця : «Друга світова війна»
Друга світова війна на західноукраїнських землях iconДруга світова війна як предмет наукових досліджень та феномен історичної пам'яті
Подвижник історичної науки О. М. Лазаревський (до 170-річчя від дня народження). (Закінчення)
Друга світова війна на західноукраїнських землях iconВозз'єднання західноукраїнських земель з урср
Червоної Армії на територію Західної України, Бессарабії та Буковини. Показано початок соціально-економічних перетворень на західноукраїнських...
Друга світова війна на західноукраїнських землях iconВозз'єднання західноукраїнських земель з урср
Червоної Армії на територію Західної України, Бессарабії та Буковини. Показано початок соціально-економічних перетворень на західноукраїнських...
Друга світова війна на західноукраїнських землях iconВозз'єднання західноукраїнських земель з урср
Червоної Армії на територію Західної України, Бессарабії та Буковини. Показано початок соціально-економічних перетворень на західноукраїнських...
Друга світова війна на західноукраїнських землях icon49. Геополітичні наслідки Другої світової війни
Друга світова війна своїм результатом мала повну зміну системи міжнародних відносин, перерозподіл сил та сфер впливу у світі. Головна...
Друга світова війна на західноукраїнських землях iconЗаступник директора іппо ку імені Бориса Грінченка
Друга світова війна. У відкритому морі – караван вантажних суден. Приходить радіотелеграма: бережіться, неподалік від вас німецький...
Друга світова війна на західноукраїнських землях iconДруга світова війна 1 вересня 1939 – 2 вересня 1945
Перший період охоплює проміжок часу з 1 вересня 1939 р до 22 червня 1941 р. Він характеризується значними військовими успіхами Німеччини...
Друга світова війна на західноукраїнських землях iconДруга світова війна 1 вересня 1939 – 2 вересня 1945
Перший період охоплює проміжок часу з 1 вересня 1939 р до 22 червня 1941 р. Він характеризується значними військовими успіхами Німеччини...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка