Урок-бесіда тема. Література




Скачати 91.25 Kb.
НазваУрок-бесіда тема. Література
Дата08.04.2013
Розмір91.25 Kb.
ТипУрок
nauch.com.ua > География > Урок
УРОК-БЕСІДА

ТЕМА. Література

рідного краю

«По кому плачуть

дзвони?»
(тема екології у творчості М. Луківа)

Тема: Література рідного краю «По кому плачуть дзвони?»

(тема екології у творчості М. Луківа)

Мета: познайомити учнів із проблемами екології у поезіях М. Луківа;

розвивати навички виразного читання, вміння досліджувати новий

матеріал; виховувати в дітей любов до рідної природи, до рідного

слова.

Тип уроку: урок – бесіда

Обладнання: збірки поезій М. Луків; аудіокасета із записом пісні «Росте

черешня в мами на городі…», запис пташиних голосів;

портрети письменників та поетів Вінниччини.

Епіграф: Давайте поговоримо на тему, яка близька і людям, і птахам.
^ Хід уроку
І . Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учні пригадають імена письменників, які народилися на Вінниччині (виставка портретів)

ІІІ. Мотивація навчання

  1. Слово вчителя

Поділля – давня земля землеробів і ремісників, козаків і поетів, художників і вчених

була відома світові з сивої давнини. У часи Галицько –Волинського князівства її називали Пониззя. Згодом наш край набув назву Поділля.

Ця земля була багата своїми родючими землями, прекрасними краєвидами, тому вважалось найбільш чистою екологічною територією.

Наш край, Поділля, виплекав гарне гроно поетів, письменників, фольклористів.

На сьогоднішньому уроці ми поповнимо наш багаж знань із літератури рідного краю, розглянемо творчість письменника Вінниччини – М. Луківа. У своїй роботі ми детально зупинимося на творах поета на екологічну тематику, тому й тема урока звучить: «По кому плачуть дзвони?»

  1. Прослуховування аудіо касети із записом пісні «Росте черешня в мами на городі».

  2. Бесіда з учнями

  • Як ви думаєте, хто автор цієї пісні?

  • Чи доводилося вам раніше чути імя М. Луківа?

  • Які ви знаєте пісні, автором яких є М.Лукіав?

(«Приїжджайте частіше додому…»)

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя

Ви заздалегідь були поділені на чотири групи, кожна група готувала індивідуальне домашнє завдання. Саме зараз ми будемо працювати над пошуковою роботою, кожна із груп буде представляти свої повідомлення.

  1. ^ Пошукова робота

1 група – дослідники біографії; - біографи

2 група – дослідники творчості поета; - критики

3 група – дослідники проблем екології; - екологи

4 група – дослідники поезій М.Луківа на екологічну тематику – практики

Учні роблять повідомлення про біографію поета (^ 1 група). Зачитують вірш «Щоб не бути самотнім, вогонь розведу…»

Учитель доповнює.

2 група робить повідомлення про творчість М. Луківа, називаючи збірки, мотиви творів. Читають вірш «Як давно я в мами не бував…»

^ 4 група зачитують вірш «Діти Чорнобиля», «Народичі»

Доповнення вчителя

Та найболючішою темою звучить незабутня, недавня тема Чорнобильської трагедії, бо вона повела за собою ряд екологічних проблем.

(^ 3 група Діти зачитують уривок із твору «Дощ у Чорнобилі»).

3 . Бесіда з учнями.

  • Діти, що таке екологія?

  • Який існує український відповідник до слова «екологія»?

(Довкілля, навколишнє середовище, природа…)

  1. Повідомлення учнів 3 групи

Тема «Ми і наше довкілля»

  1. Бесіда

Недарма кажуть: «Mens sana in sorpora sana» (У здоровому тілі – здоровий дух)

  • То чому нині так гостро стоїть питання збереження природи?

  • Як стоїть екологічне питання у нас, на Вінниччині?

Назвіть екологічні проблеми.

  • Яка історична подія найболючіше вдарила по екології України? (Історична довідка про походження м. Чорнобиль).

  • Хто з українських письменників описав цю трагедію у своїх творах? (І.Драч, Л.Костенко, Щербак, М. Луків…)

  • Як зарадити біді?

  1. Слово вчителя

Екологічне питання – це найболючіше питання сьогодення. Саме тому Микола

Володимирович торкається цих проблем у своїх творах. Йому через те, що чекає нас,

дітей, в умовах такої майбутньої катастрофи.

  1. Читання вірша М. Луківа «Дощ у зоні Чорнобиля»

4 група дітей.

  1. Робота з текстом твору

  • Який настрій переважає у поезії?

(Настрій – сумний, трагічний. Слова похмурі.)

  • Із чого ми це розуміємо? Знайдіть у тексті?

  • Які проблеми автор підіймає у творі?

Проблеми: 1 моральна (люди залишали все, надбане роками);

2 - наслідки обезлюднених сіл;

3 проблема - незаселених земель;

4 проблема - забруднення навколишнього середовища

  • Які художні засоби автор використовує у вірші?

(епітети, порівняння, метафори, обрамлення)

  1. Словникова робота

Пригадайте, що означають поняття «тема твору» та «ідея твору»


  1. Робота в зошитах

Самостійно сформуйте тему та ідею вірша «Дощ у зоні Чорнобиля».

Тема поезії: Чорнобиль і його наслідки.

^ V. Підсумок уроку

1. Метод «Крісло автора»

- Чому М Луків пише багато творів про природу?

3-4 запитання ставлять діти до автора.

2.Поетична хвилинка

Учитель читає вірш «Через поле стежка до села…»

3.Метод мікрофон.

Діти на основі прочитаної поезії самостійно роблять висновки.

4.Оцінювання
Домашнє завдання

Написати твір – мініатюру на тему «Діти природи й майбутнього».


Додаток
до уроку



^ Химерна притча про віру

Лягає утома на душу Вмирає і пісня , і мова,

Мов сива імла на долину . А як же без мови та пісні?..

Колись я покинути мушу Предтечі мовчать - ані слова

Кохану свою Україну . На речі мої лиховісні.

Здіймусь понад воду і сушу Лише розмикається коло ,
У зоряні простори злину І в хмарах обличчя зникають .

І порох із крил своїх струшу Навколо- і порожньо, й голо ,

Під інопланетну калину . І предки мене не приймають .

Зійдуться у коло , мов тіні, І я повертатися мушу

Близькі та далекі предтечі . На рідну мені Україну,

-Ну , як там життя на Вкраїні? - Вселивши очищену душу

Спитають , обнявши за плечі. В народжену щойно дитину .

Скажу їм , що зміни невтішні Яка їй судилася доля ,

І нічим хвалитися, браття . Не відаю я і не знаю ,

Нещастя нові та колишні Та вірю : сподівана воля

Над краєм висять як прокляття . Прийде до стражденного краю .

Розтрачуєм розум і сили І діти грядущого віку

На чвари дрібні та нікчемні . Здійснять , чого ми не здійснили.

Чорнобилем землю струїли І цю свою віру велику

І храми споганили древні . Я буду нести до могили .

Лишились голодні та голі ,

І соромно світу признатись , Що навіть в пориві до волі Немає снаги об'єднатись .





Народичі

Жасмин цвіте , і трави косять ,

І сіно пахне і п'янить ,

І йдуть дощі, коли не просять ,

І з вітром колос гомонить ,

-Усе живе жадає жити ,

Снаги і сили повне вщерть .

І важко , й страшно розуміти ,

Що над усім чигає - смерть .

Сад
Яблуні уже одквітували,

Вишні і черешні одцвіли .

Як мої батьки не бідували ,

А таки садок уберегли .
Змучені, голодні і холодні,

Не підняли на красу руки .

І садок той родить до сьогодні,

Переживши сталінські роки .
Я люблю його тінисті шати ,

Повінь цвіту , передзвін плодів ,

Тільки гірко думати і знати :

Дуже мало отаких садів .
їх під корінь нищили податки ,

Злигодні суворих лихоліть .

Невеселі і болючі згадки

Кожна віть у пам'яті таїть .

^ Діти Чорнобиля

Пристрасні промови ,мітинговий бунт ,

А в очах дитячих недитячий сум .

Невимовним болем погляди ячать ,

На обличчях горя , фатуму печать .

Мітинги , промови , гасла , суєта -

Тоне у них вір^ і мета свята .

Атомний , космічний і трагічний час .

Діти ж наші, діти , що чекає вас ?

& & &

Через поле стежка до села ,

А навколо - океан пшениці.

Добре йти з думками на одинці

У краю де молодість пройшла .

Слухати перешуми зела.

Щебету пташиному радіти .

Ні за чим на світі не жаліти

І не мати ні до кого зла .

Жити просто , як живе бджола ,

Що не втомно кружить над квітками ,

Добувати хліб і сіль трудами

Й розуміти , що думки й діла

Мають бути із добром у згоді,

Як усе прекрасне у природі

^ Дощ у зоні Чорнобиля

Дно річки вистеляють блискавки ,

Метаються в повітрі ластівки .

Громи стрясають луни-перелуни ,

І дощ між небом і землею струни

Сріблясте напинає на вітрах ,

І чорні хмари навівають страх .
Куди не глянеш - все мов нереальне ,

Стоїть край шляху дерево печальне ,

Гудуть дроти високовольтних ліній ,

Чорніє човен між розквітлих лілій ,

Лежить село , неначе на картині,

Біліючи хатами по долині .
А в тім селі - ні голосу ,-ні звуку ,

І вікна випромінюють розпуку ,

І двері навхрест дошками забиті,

І журавлі криничні сумовиті,

І тихий сад біля старої школи ,

І дітям в ній не вчитися ніколи .
Навколо пустка , як печаль біблійна ,

Навколо смерть , незрима і повільна ,

Чортополохом обрій заростає ,

Зело і квіти стронцій роз'їдає ,

І час пересипається пісками

На полі, що шуміло колосками .
А по ночах , трагічне і фатальне ,

На землю ллється світло астральне ,

І фантастично - сіре мерехтіння

Породжує примарливе видіння

Людей , які від наглої біди

Пішли із цього краю назавжди .
Поволі слід за ними заростає .

І дощ свинцевий землю засіває ,

І дно ріки встеляють блискавки,

І , розметавши крила , ластівки

Ширяють на чорнобильських вітрах,

І чорні хмари навівають страх .

Схожі:

Урок-бесіда тема. Література iconУрок №43 Тема
...
Урок-бесіда тема. Література iconУрок №46 Тема
Методи І прийоми: дослідницький, бесіда, інтерактивні методи І прийоми: робота в групах, «Снігова куля», метод «прес» презентаційні,...
Урок-бесіда тема. Література iconУрок №47 Тема
Методи І прийоми: дослідницький, бесіда, інтерактивні методи І прийоми: робота в групах, «Хто швидше», метод «Зміни позицію», «Що...
Урок-бесіда тема. Література iconУрок № дата тема: Тип Молюски. Узагальнення
Обладнання: таблиця «Молюски», набір листівок «Молюски», черепашки молюсків, додаткова література, сигнальні картки
Урок-бесіда тема. Література iconЗаняття
Мистецтво навколо нас. Пропедевтика ознайомлення з видами візуальних мистецтв, головними засобами виразності в них вступний урок-бесіда...
Урок-бесіда тема. Література iconУрок з теми «література давньої греції»
Мета: узагальнити І систематизувати знання учнів з теми «Література Давньої Греції», формувати навички пошукової роботи, виразного...
Урок-бесіда тема. Література iconПогоджено. Затверджено
Мистецтво навколо нас. Пропедевтичне ознайомлення з видами(образотворчих)візуальних мистецтв, головними засобами виразності в них....
Урок-бесіда тема. Література iconНазва відділення Секція
Світова література Українська мова та література, світова література (за вибором)
Урок-бесіда тема. Література iconУрок №11 березня 2013р. Тема. Підсумковий урок з розділу «Рукотворні системи»

Урок-бесіда тема. Література iconУрок 17. Тема. Степ І лісостеп. Рослини І тварини степів 496 Урок...
Сонячна система І розповісти, які планети входять до неї; вчити користуватися довідковою літературою; виховувати необхідність берегти...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка