Лекція: країни азії
Скачати 145.16 Kb.
НазваЛекція: країни азії
Сторінка1/2
Дата12.04.2013
Розмір145.16 Kb.
ТипЛекція
nauch.com.ua > География > Лекція
  1   2Лекція: КРАЇНИ АЗІЇ


  1. Загальна характеристика Азіатського регіону
  1. Населення країн Азії
  1. Господарство країн Азії


  1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА АЗІАТСЬКОГО РЕГІОНУ. (ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ)


Сучасна політична карта Азії

Азія - найбільша за площею та кіль­кістю населення частина світу. Вона займає територію 44,4 млн. км2, що складає майже третину площі суходолу Землі. У цій частині світу про­живають майже 4 млрд. чол., тобто 61,2 % населення планети. В Азії зна­ходиться 48 держав і територій. Крім того, 2/3 площі Росії теж розміщено в Азії. 47 країн є суверенними. Крім них, Тайвань де-факто є самостійною державою, хоча де-юре являє собою одну з провінцій Китаю. Всі азіат­ські країни (крім Тайваню) є членами ООН. Нині за свою незалежність веде боротьбу Палестина, окупована у 1948 р. Ізраїлем. На жаль не раз через терористичні акти збоку арабських екстремістів зривалися мирні переговори про надання цим землям автономії.

^ За рівнем економічного розвитк в Азії є всі типи держав: високорозвинені, країни, що розвиваються, країни з перехідною економікою та країни з плановою економікою.

Лише дві азіатські держави відносять до типу високорозвинених країн: ^ Японію - країну «Великої сімки» та Ізраїль - переселенську країну.

34 дер­жави є країнами, що розвиваються, дуже неоднаковими за рівнем економіч­ного розвитку та місцем у міжнародному географічному поділі праці.

Найбільших успіхів у розвитку виробництва серед країн, що розви­ваються, досягли нові індустріальні країни (НІК), економіка яких пере­буває у фазі стрімкого підйому. Це Республіка Корея, Сінгапур, Тайвань, Малайзія, Таїланд, Індонезія.

До групи нафтодобувних країн з високими прибутками відносять країни Перської затоки та Бруней.

До країн серед­ніх можливостей відносять, зокрема, Індію, Пакистан, Іран, Йорданію, Філіппіни, Шрі-Ланку.

За статистикою ООН, до групи найменш розвине­них країн включено 9 азіатських держав: Афганістан, Бангладеш, Непал, Бутан, М'янму, Камбоджу, Лаос, Східний Тімор та Мальдіви.

9 держав Азії є країнами з перехідною економікою, 3 - з плановою економікою.

За формою правління понад 2/3 азіатських держав є республіками. Проте саме в Азії знаходиться найбільше монархій - 13, причому поло­вина з них - абсолютні: Саудівська Аравія, Кувейт, Бахрейн, Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Катар, Оман, Бруней. Конституційними монархіями є Японія, Бутан, Таїланд, Камбоджа, Малайзія, Йорданія.

^ За державним устроєм 4/5 держав Азії є унітарними. Федеративних країн - 9. До них належать: Індія (складається з 25 штатів), Пакистан (4 провінції), М'янма (14 областей), Малайзія (федерація 13 штатів), ОАЕ (7 князівств), Грузія, Азербайджан, Узбекистан, Таджикистан (мають у своєму складі автономні республіки).

^ За площе в Азії багато великих держав. Дві з них, Китай та Індія, є найбільшими. Територія Китаю майже дорівнює площі всієї Європи, а Індії - площі всіх країн Західної Європи разом. З іншого боку, в регіоні існують карликові держави: Бахрейн (695 км2), Сінгапур (639 км2) та Мальдіви (300 км2).
Економіко-географічне положення
Держави Азії розташовані на пере­тині важливих транспортних шляхів, які сполучають Європу з Тихим та Індійським океанами. Більшість країн мають приморське положення та виходять до морів і заток трьох океанів. Це дозволяє активно підтримувати економічні зв'язки з різними регіонами світу. В Азії сформувалися багато універсальних портів-велетнів, 8 з яких знаходяться в Японії (Кобе, Тіба, На-гоя, Токіо та інші), 10 - у Китаї (зокрема, Шанхай та Сянган). Найбільшим за вантажообігом портом Азії та світу є Сінгапур, крізь який проходить що­річно 646 млн. тонн вантажів. Ряд країн мають острівне положення, є країни-архіпелаги. Проте 13 держав - континентальні, без виходу до моря.

Азіатські країни є партнерами-членами багатьох політичних та економічних міжнародних організацій. Більшість держав входять до ор­ганізації Рух неприєднання. Членом військово-політичного блоку є Туреччина. 11 країн Аравійського півострова беруть участь у роботі Ліги арабських держав (ЛАД), 10 країн Південно-Східної Азії - у роботі АСЕАН, 12 країн, що мають вихід до Тихого океану, - у Форумі «Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва», країни Перської зато­ки та Індонезія - у роботі ОПЕК.

Проте у регіоні зберігаються численні осередки міжнародної напруги: не припиняються громадянські війни в Афганістані та Таджикистані, триває протистояння між грецькою і турецькою громадами на Кіпрі, гостро проявляються релігійні та територіальні конфлікти між Індією і Пакистаном, часто відбуваються терористичні акти на окупованих Ізраїлем палестинських землях і при­кордонних районах Туреччини, Ірану та Іраку, заселених курдами.

Еколого-географічне положення різних країн регіону не однакове. Най­більш екологічно «чистими» є південно-східні, центральні та північні частини Азії. Територіями екологічної кризи є освоєні промислові райони Японії, Північно-Східного Китаю, Східної Ін­дії, країн Перської затоки, Казахста­ну. Район Приаралля, який охоплює територію Казахстану, Узбекистану і Туркменістану, є зоною екологічної катастрофи. Тут внаслідок знищення Аральського моря утворилася соляна пустеля, що унеможливило життя людей у цій місцевості.

^ Природні умови та природні ресурси
Природні умови Азії вирізняють­ся великою різноманітністю. Тут поруч із високими горами знаходяться величезні за площею рівнини, а типи клімату - майже всі, що існують на планеті. За особливостями рельєфу Азія - найвища частина світу: гори, нагір'я та плоскогір'я займають 3/4 її площі. Гірські системи тягнуться трьома великими поясами: на півдні та сході - молоді сейсмічно активні гори Альпійсько-Гімалайського і Тихоокеанського поясів, у центрі - давні різні за висотою хребти Урало-Монгольського поясу. Між ними знахо­дяться великі за площею рівнини: в Росії - Західносибірська низовина та Середньосибірське плоскогір'я, на сході Китаю - Велика Китайська рівнина, в Індії - плоскогір'я Декан, у Саудівській Аравії - Аравійське плоскогір'я, в країнах Середньої Азії - Туранська низовина.

Кліматичні умови в регіоні дуже різноманітні. Азія простягається від арктичного кліматичного поясу на півночі до екваторіального на півдні. При просуванні від узбережжя Тихого та Індійського океанів вглиб материка клімат змінюється від мусонного (з вологим літом і сухою зимою) до дуже посушливого континентального. На крайньому заході спостерігається се­редземноморський тип клімату зі спекотним сухим літом і теплою вологою зимою. Людина змушена пристосовуватися до різноманітних кліматичних умов, враховуючи їх особливості при веденні господарської діяльності. Клі­мат визначає спеціалізацію сільського господарства різних частин регіону. Природну перешкоду для освоєння окремих територій Росії, Монголії та Китаю створює багаторічна мерзлота, яка займає майже чверть площі Азії.

Азіатські країни багаті на різні види природних ресурсів. Запаси де­яких із них є унікальними та мають світове значення. Різноманітними є мінеральні ресурси, поклади яких пов'язані з будовою земної кори. В Азії розміщені величезні запаси паливних ресурсів, у першу чергу нафти та природного газу. Найбільшим нафто­вим районом світу є басейн Перської затоки, в якому розміщено 15 унікальних родовищ, кожне з яких має запаси понад 1 млрд. тонн. Родовище Гавар у Саудівській Аравії вважають найбільшим у світі: його поклади становлять майже 12 млрд. тонн! Якість нафти дуже висока: в ній мало сірки та переважають легкі фракції, що йдуть на виробництво бензину. Багато фонтануючих родовищ. Усе це ро­бить собівартість нафти Перської затоки найнижчою у світі. Велетенські поклади нафти та природного газу концентруються у Західносибірському басейні Росії та Суматринському басейні на території Індонезії та Брунею. Великими запасами природного газу вирізняється Середньоазіатський басейн, де його видобуток ведуть Туркменістан та Узбекистан. Під дном Каспійського моря розміщені значні родовища нафти, розробками яких займається Азербайджан. Азіатські держави багаті на кам'яне вугілля. Най­більші його запаси сконцентровані у Східному Сибіру в Росії - Ленський та Тунгуський басейни, де розробка поки що майже не ведеться. Великим діючим кам'яновугільним басейном Росії є Кузбас. Значними покладами вугілля відомі Китай (Північно-Східний басейн), Індія (Східний басейн), Казахстан (Карагандинський та Екібастузький басейни).

Рудні ресурси Азії досить різноманітні. Поклади залізних руд приуро­чені здебільшого до щитів платформ. До першої десятки країн за їх запаса­ми входять Китай (Північно-Східний та Східний басейни), Індія (Східний та Південний басейни), Росія (Південний та Східний Сибір), Казахстан (Північний басейн). Родовища марганцевих руд також розміщені на щитах платформ. їх великі поклади виявлені у Китаї, Індії та Казахстані побли­зу залізорудних басейнів. Руди інших кольорових металів в основному залягають у поясах складчастості, тому їх родовища тягнуться довгими пасмами. В Альпійсько-гімалайському поясі знайдені поклади хромових, поліметалевих, мідних, молібденових, сурм'яних, ртутних руд. Проте за­паси цього регіону поки що вивчені недостатньо. У Тихоокеанському поясі переважають родовища олов'яних (Росія, Малайзія, Індонезія, Таїланд) та вольфрамових (Китай) руд. До давнього Урало-Монгольського поясу приурочені запаси поліметалевих та мідних руд (Росія, Казахстан), а також унікальні поклади мідно-молібденових руд (Монголія).

^ З нерудних ресурсі найбільш відомі поклади калійних солей Мертво­го моря (Ізраїль), фосфоритів (Ізраїль, Йорданія, Сирія, Казахстан), слюди (Індія), графіту (Шрі-Ланка, Росія), самородної сірки (Туркменистан, Туреччина), алмазів (Росія, Індонезія), коштовного каміння (Індія, М'янма, Камбоджа). У Червоному морі та Перській затоці ведуть видобуток перлин та коралів.

Водні ресурси на території Азії, залежно від особливостей клімату, розміщені вкрай нерівномірно. Найкраще ними забезпечені північні, східні та південні райони, у той час як дефіцит води відчувають центральні та південно-західні території. Найваж­ливішими джерелами водопостачання є річки Росії (Об, Єнісей, Лена), Китаю (Янцзи, Хуанхе), Індії (Ганг), Пакис­тану (Інд), Бангладеш (Іраваді), Іраку (Тигр), Туркменістану та Узбекистану (Амудар'я). Багаті на гідроенерго­ресурси річки Сибіру (Росія), плоскогір'я Декан (Індія), Тибету (Китай).

Різноманітні природні умови Азії призвели до розмаїття земельних ресурсів, що у багатьох районах зазнали сильного впливу людини через тривале використання. Понад 90 % ріллі сконцентровано у мусонних областях, де сформувалися родючі червоноземи, жовтоземи та бурі лісові (Китай), а також чорні тропічні ґрунти (Індія). Тут показник розораності вдвічі вищий за світовий. У Китаї освоєні навіть досить стрімкі схили, де знаходяться найбільші в світі площі терас. Найкращі чорноземні ґрунти розміщені у степовій зоні на півночі Казахстану, півдні Західносибірської низовини Росії, частково у Китаї. Родючими є також землі середземно­морських областей - коричневі (Туреччина).

Лісовими ресурсами країни Азії забезпечені дуже по-різному. Крізь територію регіону проходять обидва лісові пояси: північний з переважан­ням хвойних порід (Росія) та південний, в якому домінують цінні листяні породи (Індонезія, Малайзія, Таїланд, М'янма).

Своїми природно-рекреаційними ресурсами вирізняються Кіпр, Ізраїль, ОАЕ, Туреччина, Таїланд, Мальдіви. Великими культурно-історичними пам'ятками відомі Ізраїль, Китай, Індія.
  1   2

Схожі:

Лекція: країни азії iconЛекція: Країни Азії: Індія, Японія. Китай
Японія. Егп, історико-культурні особливості країни. Особливості населення країни. Галузева І територіальна структура господарства....
Лекція: країни азії iconЛекція: Країни Європи: Франція, Італія
Особливості егп країни. Населення, галузева структура господарства країни, її територіальні відмінності
Лекція: країни азії iconКраїни Центральної Азії
До складу регіону входять незалежні країни: Казахстан, Узбекистан, Киргизька Республіка, Туркменістан, Таджикистан
Лекція: країни азії iconКраїни центральної Азії”
До складу регіону входять незалежні країни: Казахстан, Узбекистан, Киргизька Республіка, Туркменистан, Таджикистан
Лекція: країни азії iconКраїни Центральної Азії ”
До складу регіону входять незалежні країни: Казахстан, Узбекистан, Киргизька Республіка, Туркменистан, Таджикистан
Лекція: країни азії icon“ Країни центральної Азії”
До складу регіону входять незалежні країни: Казахстан, Узбекистан, Киргизька Республіка, Туркменистан, Таджикистан
Лекція: країни азії iconКраїни центральної Азії ”
До складу регіону входять незалежні країни: Казахстан, Узбекистан, Киргизька Республіка, Туркменистан, Таджикистан
Лекція: країни азії iconЛекція : Країни Європ и
Фрн. Географічне положення. Населення І міста. Особливості сучасного розвитку господарства країни. Промисловість. Сільське господарство....
Лекція: країни азії iconКраїни африки
Тут проживають 890 млн чол., тобто майже 14 населення світу. За площею та чисельністю населення Африка поступається лише Азії. Нині...
Лекція: країни азії iconГрецькі колонії на Україні
Україна значить «земля, що лежить скраю». Це влучна назва для країни, роз- ташованої на південно-східному пограниччі Європи, на порозі...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка