Лекція 5 демаскуючі ознаки об'єктів
Скачати 131.85 Kb.
НазваЛекція 5 демаскуючі ознаки об'єктів
Сторінка1/2
Дата17.04.2013
Розмір131.85 Kb.
ТипЛекція
nauch.com.ua > География > Лекція
  1   2
ЛЕКЦІЯ 5
ДЕМАСКУЮЧІ ОЗНАКИ ОБ'ЄКТІВ

Під демаскуючою ознакою розуміється властивість об'єкту відрізнятись по яких-небудь характеристиках від інших об'єктів. Відмінні характеристики можуть мати кількісну або якісну оцінку.

Технічна демаскуюча ознака об'єкту – характерна властивість об'єкту захисту, яке може бути використане технічною розвідкою для виявлення і розпізнавання об'єкту, а також для отримання необхідних відомостей про нього. Таким чином, доступ до інформації може бути здійснений шляхом аналізу демаскуючих ознак, що є по своїй суті своєрідними каналами витоку інформації. Носіями демаскуючих ознак є прямим чином пов'язані з ними фізичні поля.
Виявлення об'єкту - процес функціонування засобу технічної розвідки, в результаті якого фіксуються технічні демаскуючі ознаки об'єкту і робиться висновок про його наявність.

Розрізняють наступні демаскуючі ознаки:

розташування – ознака що визначає положення об'єкту серед інших об'єктів і предметів навколишнього простору;

структурно-видовий - ознака, що визначає структуру і видові характеристики групового об'єкту (склад, кількість і розташування окремих об'єктів, форму і геометричні розміри);

діяльності – ознака що розкриває функціонування об'єкту через фізичні прояви.
Технічні демаскуючі ознаки можна розділити на два класи:

прямі демаскуючі ознаки - ознаки, пов'язані з функціонуванням об'єкту захисту і що виявляються через їх фізичні поля (електромагнітні, акустичні, радіаційні і т.п.), що відрізняються по рівню на фоні фізичних полів навколишнього середовища, не пов'язаних із захищаємою інформацією;
непрямі демаскуючі ознаки – ознаки у основі яких лежать наслідки зміни навколишнього середовища як результат функціонування об'єкту (візуально-оптичні ознаки діяльності, геометричні розміри, контрастність освітленості, сліди виробничої діяльності і функціонування і т.п.).

^ Показник ефективності захисту інформації – параметр технічної демаскуючої ознаки об'єкту захисту, по відношенню до якого встановлюються норми по ефективності захисту інформації.

Небезпечний сигнал є показником ознаки об'єкту, який використовується технічною розвідкою для отримання секретної інформації.

Розпізнавання об'єкту - процес функціонування засобу ТР, в результаті котрого визначаються параметри демаскуючої ознаки об'єкту і робиться висновок про його характеристики (проводиться класифікація). В результаті розпізнавання виявленому об'єкту привласнюється один з відомих класів. У будь-якого об'єкту може бути значне число ознак, але при розпізнаванні використовується їх певний набір.

Технічний засіб захисту інформації - технічний засіб, призначений для усунення або ослаблення демаскуючих ознак об'єкту, створення помилкових ознак, а також для створення перешкод технічним засобам доступу до інформації.
^ Демаскуючі ознаки об'єктів

До демаскуючих ознак об'єктів відносяться:

- ознаки діяльності: рух транспортних машин, звуки, вогні, спалахи, дим, пил;

- здатність відображати і випускати різні випромінювання (електромагнітні, інфрачервоні, теплові), що уловлюються спеціальними приладами;

- сліди діяльності: стежки і дороги, залишки виробничих матеріалів, побутове сміття і т.д.;

- характерні контури (форма), розміри і особливості розташування об'єктів;

- колір поверхні об'єктів, а в деяких випадках і блиск її (блиск стекол, відблиск металу);

- тіні, падаючі від об'єктів, а також тіні на поверхні самих об'єктів.
• ознаки, що характеризують фізичні властивості речовини об'єкту (теплопровідність, електропровідність, структура, твердість і т. д.);

• ознаки, що характеризують фізичні поля, що створюються об'єктами (електромагнітні, радіаційні, акустичні, гравітаційні і ін.);

• ознаки, що характеризують форму, колір, розміри об'єкту і його елементів;

• просторові ознаки, що характеризують як координати об'єкту, так і їх похідні для рухомого об'єкту;

• ознаки, що характеризують наявність взаємозвязку між об'єктами і їх елементами;

• ознаки, що характеризують результати функціонування об'єктів (задимленість, запиленість, сліди об'єкту на грунті, забруднення води і повітря і т. д.).

Виявлення об'єкту проводиться за його демаскуючими ознаками, які діляться на три групи: видові, ознаки діяльності і розташування.

До видових демаскуючих ознак відносяться фізичні властивості об'єкту (здатність відбивати випромінювання оптичного і радіолокації діапазонів хвиль, випромінювати енергію в тепловому діапазоні) і геометричні властивості (форма, розмір об'єкту і його окремих деталей).

Виявлення об'єкту проводиться за його демаскуючими ознаками, які діляться на три групи: видові, ознаки діяльності і розташування.

До видових демаскуючих ознак відносяться фізичні властивості об'єкту (здатність відображати випромінювання оптичного і радіолокації діапазонів хвиль, випромінювати енергію в тепловому діапазоні) і геометричні властивості (форма, розмір об'єкту і його окремих деталей).
^ Демаскують ознаки об'єктів у видимому діапазоні

електромагнітного спектру

Оптичні характеристики об'єктів і навколишнього середовища грають важливу роль як для розвідки, так і для ефективного захисту об'єктів від ТСР. Оптичне зображення об'єктів і їх окремих елементів по відношенню до фону відрізняються контрастами по яскравості, кольору, розміру, формі. У видимому діапазоні хвиль видимість об'єктів визначається контрастом, яскравості, при цьому у видимому діапазоні додатковою інформацією є колірний контраст між об'єктом і фоном. Контраст по яскравості між об'єктом і фоном виникає в результаті різної світлової відбивної здатності об'єкту і фону.

Контраст по яскравості ^ К визначається як
К=
де Bmin Bmax – мінімальна і максимальна яскравості поверхонь об'єкту і фону.

При маскуванні об'єкту необхідно вжити заходи до того, щоб яскравості об'єкту і фону були максимально можливо близькі один до одного. В цьому випадку об'єкт буде малопомітний на тлі навколишнього середовища. При оцінці ефективності маскування об'єкту прийняті наступні значення коефіцієнтів контрасту по яскравості;

К 0,2 (20%) - непомітний контраст;

^ К = 0,2-0,3 - малопомітний контраст;

К = 0,3-0,6 - помітний контраст;

К 0,5 - різкопомітний контраст.

Яскравість поверхні предметів залежить від освітленості Е, із збільшенням якої вона пропорційно зростає. Освітленість в денний час визначається як

Е=

де Епр - освітленість прямими сонячними променями; Ер - освітленість розсіяним світлом небозводу. Освітленості залежать від погодніх умов, орієнтації об'єктів по відношенню до сонця і інших умов. Освітленість прямими сонячними променями Епр похилої поверхні залежить від косинуса кута падіння променів би.

Окрім освітленості на яскравість предметів впливають і їх властивості, що відображають. Залежно від властивостей поверхні віддзеркалення може бути дзеркальним (направленим), дифузним (розсіяним) або змішаним.

Дзеркальне віддзеркалення характерний тільки для гладких поверхонь з малими

розмірами нерівностей в порівнянні з довжиною хвилі. При сонячному освітленні такі поверхні дають яскраві відблиски, які добре спостерігаються на великій дальності. Яскравість В таких поверхонь визначається як

ВВдж

де ρ – коефіцієнт віддзеркалення поверхні; Вдж – яскравість джерела освітлення

При дифузному віддзеркаленні відображена енергія рівномірно розподіляється в межах півсфери над точкою віддзеркалення. Таке віддзеркалення характерний для матовіх шорстких поверхонь. Показником їх властивостей, що відображають, є коефіцієнт яскравості r, що є відношенням яскравості поверхні в даному напрямі до яскравості матової поверхні при повному віддзеркаленні падаючих на неї променів:где ^ В – яскравість поверхні в даному напрямі; В0 – яскравість однаково з нею освітленої матової поверхні тієї, що повністю відображає падаючий на неї світловий потік.

Яскравість ідеально білої матовій поверхні визначається тільки значенням освітленості Е;

,

отжеПри смешанном, т.е. диффузно-зеркальном отражении энергия в полусфере распределена не равномерно. Яркость поверхности ^ Вαβ в этом случае зависит как от направления облучения под углом β, так и от направления наблюдения α:

r E.π

Для оцінки розподілу яскравості поверхні в різних напрямах при змішаному віддзеркаленні також використовується коефіцієнт яскравості, який є функцією довжини хвилі, тобто залежить від спектрального складу падаючих променів і властивостей поверхні, що відображають, в різних ділянках спектру. Характеристикою віддзеркалення при даній довжині хвилі служить спектральний коефіцієнт яскравості , який визначається відношенням ефективної яскравості поверхні до її яскравості при повному віддзеркаленні енергії опромінювання монохроматичним потоком з довжиною хвилі :

.

Чим менше відмінність в спектральних характеристиках поверхонь, тим менше контраст між ними і тим важче виявити об'єкт.

Видимість об'єкту залежить також від відстані. У міру видалення об'єкту видимість погіршується. Це обумовлено ослабленням потоку при проходженні крізь атмосферу за рахунок спектрального поглинання його шаром повітря, що приводить до зменшення яскравості об'єкту і фону. Одночасно сонячні промені, проходячи через атмосферу, перевідбиваються від найдрібніших частинок, утворюючи світлоповітряний серпанок. Таким чином, спектральна (ефективна) яскравість поверхні об'єкту складається з двох складових: спектральної яскравості об'єкту, спостережуваного крізь атмосферу без урахування впливу серпанку, і яскравості вуалюючого світлоповітряного серпанку. Крім того колірний контраст між об'єктом і фоном є додатковою демаскуючою ознакою, що дозволяє поліпшити видимість об’єктів. При колірній відповідності тонів об'єкту і фону контраст продовжує існувати, оскільки залишається відмінність в тональній насиченості поверхні об'єкту і елементів фону.

Залежно від виду технічних засобів розвідки, за допомогою яких і виявляються демаскуючі ознаки об'єктів, їх можна розділити на видові і радіорозвідувальні.

Видові демаскуючі ознаки виявляються за допомогою видових розвідок (фотографічна, телевізійна, радіолокація і т.д.).

До прямих демаскуючих ознак об'єктів у видимому діапазоні електромагнітного спектру відносяться: форма, розмір, тон або колір, структура, текстура і тінь об'єктів. При цьому форма зображення об'єкту є основною ознакою. Розмір зображення залежить від масштабу фотознімку і у меншій мірі є інформативним, оскільки вимагає порівняння з деяким еталоном. Структура зображення об'єкту є складною демаскуючою ознакою, що містить в собі групу прямих ознак різнорідних деталей зображення місцевості. Ця ознака мало залежить від умов зйомки, тому найбільш стійкий. Тіні об'єктів підрозділяють на власні (лежачі на об'єкті з тіньової сторони) і падаючі (відкидані об'єктом на навколишню поверхню). Власні тіні добре підкреслюють просторові форми об'єкту, а падаючі тіні сприяють визначенню не тільки форми, але і розмірів об'єкту.

Непрямі демаскуючі ознаки доповнюють деякі характеристики об'єктів, що не входять до складу прямих ознак. Так, наприклад, невидимий тунель можна визначити на фотознімку по розриву дорожнього полотна на певній ділянці. До непрямих демаскуючих ознак найчастіше відносяться результати людської діяльності на об'єктах, характерні для певних типів об'єктів, а також певні взаємозв'язки сукупності різнорідних об'єктів аж до впливу одних об'єктів на інші.

^ Демаскуючіті ознаки об'єктів в інфрачервоному діапазоні електромагнітного спектру
До демаскуючих ознак об'єктів в інфрачервоному діапазоні електромагнітного спектру відносяться: власне (природне) випромінювання нагрітих тіл і відбите об'єктами (штучне) ІЧ-випомінення. Природні джерела ІЧ-випромінень бувають наземними (грунт, ліс і т.д.), атмосферними (хмари, атмосферні гази) і космічними (сонце, місяць, зірки). Природні джерела ІЧ-випромінень створюють фонове випромінювання, що утрудняє розпізнавання об'єктів.

Виявлення об’єкту можливо за рахунок відмінностей в тепловій випромінювальній здатності об'єкту і фону. Кожен предмет при температурі, відмінній від абсолютного нуля, випромінює електромагнітне поле, зване тепловим. Випромінювання тіл залежить від їх температури і випромінювальної здатності, які можна характеризувати ефективною температурою тіла. Власне теплове випромінювання нагрітих тіл пов'язане з поняттям абсолютно чорного тіла, яке поглинає всі падаючі на нього випромінювання у всьому спектрі. Розподіл інтенсивності випромінювання по спектру для абсолютно чорних тіл підкоряється закону Планка

,
де (Вт х см х ср х мкм) – спектральна яскравість випромінювання при температурі К;

(мкм) – довжина хвилі;

(Вт х мкм см х ср) – коефіцієнт.

(мкм х град) – коефіцієнт.

Максимальне значення спектральної яскравості випромінювання яка спостерігається на довжині хвилі , визначається за законом Вина:

(мкм),

де Т – абсолютна температура тіла по Кельвіну.

Реальні об'єкти випромінюють менше енергії, чим абсолютно чорне тіло. Спектральну яскравість випромінювання Bλ реальних об’єктів можна визначити по формуліде - коефіцієнт випромінювання поверхні об'єкту (ступінь чорноти).

Відображене об'єктами ІЧ випромінювання в денний час в основному припадає на Сонце і частка власного випромінювання є дуже малою, тоді як в нічний час переважаючим є власне випромінювання.

Ослаблення ІЧ випромінювання в атмосфері обумовлене смугами поглинання водяної пари, вуглекислого газу і озону, а також розсіюванням випромінювання. При проведенні розвідки і заходів щодо захисту об'єктів не обходжений враховувати ослаблення власного або відображеного ІЧ випромінювання в атмосфері за рахунок розсіяння згідно формулі:де ^ P1 – потік випромінювання, що пройшов через шар розсіюючого середовища;

P0 – падаючий на розсіюючий шар потік випромінювання;

β – коефіцієнт розсіювання;

– товщина розсіюючого шару.

Для випадку розсіяння випромінювання об'ємом газу

, де

^ V – об'єм газу в м3;

λ – довжина хвилі;

n – показник заломлення газу;

N – число молекул в одиниці об'єму газу.

Потік енергії, що пройшов через ослаблюючий шар атмосфери, можна представити як результат випромінювання при температурі, менше ефективної.

Більша частина енергії випромінювання рухомих об'єктів лежить в діапазоні хвиль 2-14 мкм; вікна прозорості знаходяться в цьому ж діапазоні, що дозволяє виявляти цілі на порівняно великих віддалях.

Дослідним шляхом встановлено, що в діапазоні довжин хвиль менше 3 мкм переважає відбите і розсіяне сонячне випромінювання. У діапазоні довжин хвиль більше 4 мкм переважаючим є власне теплове випромінювання фонів.

В реальних умовах зовнішнє теплове поле людини нерівномірне по інтенсивності випромінювання, складно по спектральному складу і, крім того, може істотно змінюватися залежно від роду діяльності, кліматичних і метеорологічних умов.
  1   2

Схожі:

Лекція 5 демаскуючі ознаки об\Лекція №12 Тема: Масиви об’єктів, покажчики на об’єкти
В мові C++ масиви можуть складатися з об'єктів. З синтаксичної очки зору оголошення масиву об'єктів нічим не відрізняється від оголошення...
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\Характеристика об’єктів І суб’єктів політики вступ
Суб’єкті І об’єкті політики – обов’язкові елементи політичних відносин, тому вони повинні розглядатися в єдності, взаємозв’язку І...
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\Лекція Методи вимірювання фізичних величин
Вимірювання можна характеризувати, враховуючи їхні різні ознаки. Якість отримуваних результатів значною мірою залежить від застосовуваних...
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\Підприємницька діяльність суб’єктів господарювання
Сутність підприємництва як особливого виду господарської діяльності. Основні характерні ознаки підприємства
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\Лекція: Населення світу
Динаміку зростання населення, його склад (за віком, статтю, місцем проживання, рівнем освіти, зайнятості тощо), характер відтворення...
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\Лекція Основними методами стандартизації
Уніфікація полягає у раціональному скороченні кількості типів, видів І розмірів об'єктів однакового функціонального призначення
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\Програма анонімного тестування (іспиту) кандидатів на посаду судді...
Об’єднання держав. Конфедерація: поняття, ознаки. Міждержавні об’єднання: поняття, ознаки, види. Механізм держави: поняття, призначення,...
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\1 Сутність, причини та ознаки банкрутства підприємств в Україні
Розділ 2 методичні основи визначення ймовірності банкрутства суб'єктів господарювання 23
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\Лекція 1: Аудит, його зміст І класифікація
України, положень стандартів бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб’єктів господарювання) згідно з вимогами...
Лекція 5 демаскуючі ознаки об\1. Правова основа, поняття та особливі ознаки господарського договору
Право України регулює майнові господарські та інші відно­сини господарських суб'єктів з їх контрагентами завдяки застосуванню двох...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка