Інформаційний простір України
Скачати 56.24 Kb.
НазваІнформаційний простір України
Дата09.02.2014
Розмір56.24 Kb.
ТипДокументы
nauch.com.ua > Культура > Документы


Друге читання

Проект, станом на 16 березня ц.р.

«Інформаційний простір України: що ми здатні зробити»
Публічна позиція

Ініціативної групи «Першого Грудня»

У багатьох суспільно значимих справах ми, українські громадяни, здатні мобілізуватися до конкретних дій. Суспільство має всі необхідні знання і сили, щоб втілити запит на зміни. Розпочинаючи з інформаційної сфери, Ініціативна група «Першого Грудня» оприлюднюватиме публічні позиції, мета яких - надати цьому поштовх.

Три ознаки нинішньої доби в Україні – відчутне обмеження свободи слова, деукраїнізація масового інформаційного продукту і не менш упевнене поширення його внутрішньої порожнечі. Цей руйнівний вплив відчуває на собі практично кожен український громадянин.

Український інформаційний простір перебуває у духовній і смисловій кризі.

Депресія, замаскована під розвагу, відсутність національного обличчя, що його повністю підмінив совок і кіч, цинізм і споживацька свідомість, які переступають будь-які цінності, разом із втратою в масштабах країни мовлення з об’єктивною інформацією, браком умов для незалежних медіа, зовнішнім тиском і внутрішньою самоцензурою редакційних політик, маніпулятивними технологіями, які знищують авторитет ЗМІ, - це постійні обставини і стійкі тенденції цього часу.

Інформаційне поле країни – вторинне. Воно знаходиться в умовах комерційної, ментальної і культурної залежності, насамперед, від інформаційної політики російської влади та спільних для обох - українського і російського владних режимів - постімперських і постколоніальних смаків.

Несвобода, зовнішня підпорядкованість інформаційного простору, другосортність і смислова порожнеча його продуктів складають головні загрози розвитку суспільства і національній безпеці держави. Для розвитку якісного медіа-середовища просто немає ґрунту.

Людина, яка перебуває в цьому полі, не має шансів залишатися здоровою без інтелектуальної «кисневої маски», тобто відмінних від «рідного» інформаційного потоку інтересів, пошуків чи самоосвіти.

Нас привчають бути нездатними на зміни. У нашій свідомості, немов природна і закономірна річ, виховується ментальна, культурна і мовна роздвоєність. Будь-який розсудливий міжлюдський діалог підмінено інформаційними та політичними скандалами і насиченими віртуальною ненавистю телевізійними шоу та електронними форумами.

Влада у багатьох своїх виявах сприймає принцип свободи слова як перешкоду, а діалог із суспільством - як декоративний непотріб.

Простір для особистої думки чи громадянської позиції став прямим заручником рішень владної вертикалі: практика тиску спостерігається фактично на всіх рівнях - від місцевих органів влади до Міністерства доходів і зборів та Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

Великий капітал за браком демократичної традиції та поваги до суспільної думки керується спотвореним уявленням про роль і покликання ЗМІ, як правило, розглядаючи їх як інструмент для одержання політичних надприбутків і засіб самозахисту.

Звідси походить дух брутальності як зразок для людської поведінки, інтелектуальна виродженість, неграмотність, національна та соціальна байдужість і відчуженість.

Журналістська спільнота перебуває у складних професійних і моральних обставинах.

Суспільство має високо цінувати те, що серед українських журналістів по всій країні є особистості, здатні не йти на внутрішні компроміси, доносити людям об’єктивну інформацію і захищати простір свободи. Однак це середовище не існує у вакуумі і відчуває вплив тих самих хронічних хвороб, що й політикум, бізнес і суспільство загалом.

Ми бачимо тенденцію перетворення журналіста на комерсанта. У професії зникає моральна та інтелектуальна місія. І не менш відчутно знижується соціальна роль, яку здатен без пафосу, фальшу і цинізму виконувати журналіст.

Українське суспільство не може мовчки спостерігати за процесом деградації.

Нам бракує прагнення «істини»: вірити в реальність моральних принципів й у власні сили; розсудливо і врівноважено, без міфів та емоційної екзальтації оцінювати себе і навколишній стан; усвідомлювати персональну відповідальність і разом захищати свої права.

Безкомпромісне додержання людської гідності є найважливішою передумовою до зміни нашого життя, перетворення розрізнених людей на громадянське суспільство, населення - на сучасну націю, а всієї країни - на цивілізований простір поваги до людини і запиту на значні особисті й національні досягнення.

^ Наш стан є важким, але не безнадійним.

Ми як суспільство насамперед зобов’язані адекватно і невідступно відповідати на кожен відвертий чи прихований наступ на демократичні права і свободу слова.

Водночас найактивніші громадські сили повинні вчитися мислити довгостроково і формувати стратегічні орієнтири, навколо яких може виникнути стійкий національний і суспільний консенсус.

Задля цього ми пропонуємо ряд першочергових дій.

* * *

Перше. Наше найважливіше звернення стосується звичайних людей, які є слухачами, читачами і глядачами. Безконтрольний диктат політики і комерції, який замінив комуністичний диктат, має схожу природу придушення живих слів, думок і почуттів. У нинішніх умовах ми повинні завжди критично оцінювати інформацію, яку отримуємо. Ми, українські громадяни, – не сторонні спостерігачі, а сила, здатна об’єднатися: інформаційний простір, який нехтує права, гідність, культурні смаки, духовні потреби і саме життя суспільства, повинен готуватися до неминучого зворотного бойкоту людей.

Друге. Адресуємо окреме звернення до власників найбільших українських медіа. Великі підприємці в Україні привчили себе дивитися на світ без ілюзій і сентиментів. Але найбільші з них завжди усвідомлюють виклики, які походять від суспільних сил, які були тривалий час маніпульовані. Великий капітал може стати партнером суспільства, якщо тверезо усвідомить увесь масштаб збитків від власного страху перед владою. Втрата свободи слова і національного сенсу інформаційного простору завжди призводить до втрати і великого національного капіталу.

Третє. Група «Першого грудня» звертається до українських журналістів, їхніх творчих і професійних спілок та об’єднань стати ініціаторами широкої загальнонаціональної публічної зустрічі за участю громадських активістів та організацій, аби, можливо, вперше за останні роки обговорити стан інформаційного життя країни і спільні найнагальніші дії. Це мало б стати важливим сигналом пробудження, адресованим і владі, і політикуму, і бізнесу, і загалом суспільству.

Четверте. Ми закликаємо активну громадськість країни розпочати системну кампанію задля створення в Україні незалежного суспільного мовлення та схвалення необхідного національного законодавства. Важливо, щоб в цій справі не відбулася підміна доброї ідеї будь-якими сурогатами у виконанні влади. Масштабна дія людей із вимогою створення суспільного мовлення з необхідним широким громадським контролем та прямим бюджетним фінансуванням може виявитися ключем до зміни становища. Без нашої спільної волі ця мета ніколи не стане досяжною.

П’яте. Ми запрошуємо українські інтелектуальні середовища, редакції і колективи часописів та електронних медіа, книгарні та книжкові форуми, театральні і мистецькі об’єднання, освітян, науковців, письменників і кожного, хто усвідомлює важливість думки та моральних цінностей, розпочати формування «розумного простору» - альтернативного нинішньому інформаційному простору, неформального, але візуально виразного руху, об’єднаного на єдиних принципах.

«Розумний простір» України, на наш погляд, не може мати конкретного регламенту своїх творчих виявів, але повинен твердо ґрунтуватися на кількох засадничих принципах: внутрішній доброзичливій комунікації готових до співпраці середовищ; інтелектуальній націленості на майбутнє, що примирює відмінності між українцями; ідейній україноцентричності; налаштованості на приклади особистого успіху і натхнення, на яке здатні люди широкого світогляду й ефективної дії.

Віримо, що «розумний простір» стане моральною опорою для всіх, хто почувається заручником нинішньої ситуації, не приймає нав’язаних правил і готовий боротися за спільні права і свободу.

Ми не повинні миритися з нинішніми обставинами.

Наша сила полягає у широкому суспільному порозумінні, що стане передумовою для змін. Задля цього ми запрошуємо до праці і конкретних справ усіх активних людей нашої держави.

Схожі:

Інформаційний простір України icon2 Розрахунок та побудова модуля типу „час-простір-простір-час”
Блок або модуль цкп, який здійснює просторову комутацію цифрового сигналу називається блоком „простір” (від англ space – простір...
Інформаційний простір України iconЗагальні відомості про Internet
Таким чином, Internet можна розглядати як деякий глобальний інформаційний простір
Інформаційний простір України iconЖурналістика як інформаційний простір
Найчастіше цей термін вживають у зна­ченні національного інформаційного простору, який потребує законо­давчого врегулювання й захисту,...
Інформаційний простір України iconПростір І час як форма існування матерії
Рух є способом існування, матерії, а простір І час виступають формами її існування. Простір І час постають загальними принципами...
Інформаційний простір України iconРеферат з дисципліни «Політологія» на тему: «Глобалізація та її наслідки для України»
Особливої уваги заслуговує питання про те, чи судилося збутися мрії про глобалізацію сучасного світу, про вільний господарський обмін...
Інформаційний простір України iconПростір І час як ианзагальпіші характеристики буття
«порожніми» формами, ізольованими, незалежними І матеріальних об'єктів. Простір у Ньютона незмінне, безкінечне вміс-Іляше всіх матеріальних...
Інформаційний простір України iconПрограма для вступників лріду наду з географії (на основі 9 класу загальноосвітньої школи)
України. Державні кордони України, їх види. Морські І сухопутні кордони, повітряний простір І простір надр, континентальний шельф....
Інформаційний простір України iconСтаття Н. Дзюба, В. Красножон Діти та Інтернет: український підхід...
Моралі є створення необхідних правових, економічних та організаційних умов, які сприяють реалізації права на інформаційний простір,...
Інформаційний простір України iconЗнз «Освіта України» «Інформаційний вісник мон, молоді та спорту» на термін
«Освіта України» та «Інформаційний вісник Міністерства освіти І науки, молоді та спорту України»
Інформаційний простір України iconIv міжнародний Молодіжний Театральний Фестиваль «простір» Положенн я
Міжнародний Молодіжний Театральний Фестиваль «простір» проводиться Чернігівським національним педагогічним університетом імені Т....
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка