Тема. Що таке Конституція
Скачати 47.55 Kb.
НазваТема. Що таке Конституція
Дата09.04.2013
Розмір47.55 Kb.
ТипДокументы
nauch.com.ua > Право > Документы
Тема. Що таке Конституція

Мета та завдання уроку Формування системних знань учнів про Конституцію, її

завдання та мету, важливість Конституції для громадян України.

Тип уроку Урок-лекція.

Змістуроку

І.Організаційний момент

ІІ. Зміст лекції

28 червня 1996 року депутатами Верховної Ради України була прийнята Конституція України — Основний Закон нашої країни.

Конституція — це Основний Закон держави, який встановлює основи життя суспільства та державного устрою, та має найвищу юридичну силу. Слово конституція (від лат.constitutio — установлення, устрій, порядок), як і багато інших юридичних понять, походить із юридичної лексики римського права. За часів Римської імперії саме таку назву мали важливі державні акти. Конституціями називали окремі закони, які видавали імператори.

Першою офіційною конституцією вважається Конституція США, прийнята 1787 року. З незначними поправками вона чинна і сьогодні. У Європі перші конституції були прийняті в Польщі та Франції в 1791 році.

Конституція України. Засідання Конституційного Суду України.

Сучасна українська історична наука першою українською конституцією називає Конституцію гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика від 5 квітня 1710 року. У 1710 році гетьман Пилип Орлик саме так назвав розроблений ним документ «Пакти та Конституції законів та вольностей Війська Запорозького». Під час козацької ради 16 квітня написаний ним документ був прийнятий. Це була угода між старшиною і запорозькими козаками з одного боку, та гетьманом — з іншого. Уперше новообраний гетьман укладав зі своїми виборцями офіційну угоду, де чітко зазначалися умови на яких він отримував владу. Зміст цього документа був досить демократичним, але реальної сили він не набув — адже гетьман Пилип Орлик на той час був гетьманом у вигнанні.

Основні положення розробленої Конституції:

Написана латиною та староукраїнською мовами;

Встановлювала національний суверенітет і визначала кордони держави, гарантувала права людини;

Передбачала розподіл виконавчої та законодавчої гілок влади;

Гарантувала соціальне забезпечення незахищеним верствам населення.

Отже, з вищезазначеного можемо зробити висновок, що історія України, як країни в якій існує верховенство права та закону, відбуваються конституційні процеси — налічує не одне століття.

В сучасній Конституції України затверджені всі основні права та обов'язки громадян, адже кожна людина є особистістю та водночас складовою суспільства. Також в ній затверджені повноваження всіх органів влади. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати її змісту.

Конституція необхідна для формування громадянського суспільства в країні, та для чіткого визначення прав та обов'язків кожної людини.

Елементами громадянського суспільства є соціальна, економічна та політична системи.

Соціальна система охоплює відносини в побуті, освіті, культурі. Впливає на стосунки людей між собою, формує соціальні інститути.
Економічну систему громадянського суспільства слід розглядати, як сукупність економічних інститутів та відносин між громадянами, що стосуються реалізації права власності, виробництва та обміну товарами і послугами.

Основою політичної системи являються політичні партії, громадсько-політичні організації, рухи та об’єднання; політичні особи або суб’єкти політики, що тим чи іншим способом причетні до політичної системи та до державних інститутів, що займаються державотворчою діяльністю. Варто також зазначити, що до складових політичної системи відносять такі важливі ознаки громадянського суспільства як політична свідомість, політичні норми та принципи, політичні відносини, політична культура.

Конституція визначає форму правління в країні. Форми правління можуть бути різними — парламентська, президентсько-парламентська, парламентсько-президентська, монархія.

Форма правління — організація верховної державної влади, порядок утворення її органів та їх взаємодія з населенням.

В Україні згідно Конституції України форма правління президентсько-парламентська, тобто більшість владних повноважень знаходиться в Президента України. Президент України має право, за згодою Верховної Ради України, призначати та звільняти з посади прем’єр-міністра України, Генерального Прокурора України; формувати третину складу Конституційного Суду України; є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України. За поданням Прем'єр-міністра України Президент України призначає членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, а також голів місцевих державних адміністрацій та припиняє їхні повноваження на цих посадах. Президент України на основі Конституції України та законів має право видавати укази і розпорядження, які є обов’язковими для виконання. Президент України має право представляти нашу країну в міжнародних відносинах з іншими країнами світу, визначати зовнішню політику країни, наділений іншими важливими повноваженнями.

В Конституції затверджені повноваження всіх органів влади.

Так само згідно Конституції України формуються права та обов’язки Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та інших державних органів України.

Як Конституція врегульовує життя громадян України

Конституція необхідна для ефективного функціонування державних інститутів та установ, органів місцевого самоврядування, інших представницьких органів. Визначає територіальний устрій держави; принципи судочинства; визначає державну мову країни; гарантує право приватної власності; надає населенню країни громадянство; забезпечує право особистої свободи та приватного життя, свободу слова та вільного вираження своїх поглядів і переконань; надає право на працю, освіту, медичне обслуговування, право на житло, звернення до суду, право на отримання правової допомоги, тощо.

Конституція надає право на освіту.

Конституція надає право на працю.

Згідно Конституції — людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою цінністю.

Отже, Україна — суверенна, демократична, соціальна, правова держава. Україна є республікою. Конституція України — це документ для ефективної роботи влади, Основний Закон для ефективного державного управління, який гарантує права і свободи людини і громадянина. Конституція забезпечує демократичний розвиток суспільства і держави. Конституція забезпечує права народу на волевиявлення та на свободу вибору, забезпечує стабільність в державі та збалансовує роботу органів влади. Від того як написана Конституція і які в ній закладені норми та принципи залежить життя громадян і розвиток країни.
ІІІ Перевірка знань

1. Що таке Конституція?

2. Коли була прийнята Конституція України?

3. Як Конституція врегульовує життя громадян України?

4. Які права і свободи надає Конституція?
IV.Підсумок уроку.
V.Домашнє завдання

Схожі:

Тема. Що таке Конституція iconТема: Що таке конституція?
Навчальна програма «Правознавство (практичний курс)» для 9-х класів навчальних закладів (рекомендовано Міністерством освіти І науки...
Тема. Що таке Конституція iconУрок 6 Тема. Що таке конституція
Конститу­цію України як Основний Закон держави, тлумачити зміст її окре­мих положень, називати органи законодавчої, виконавчої та...
Тема. Що таке Конституція iconКонституція. Конституційна реформа Вступ
Су­часне розуміння слова "конституція" (конституція держави) бере свій початок із періоду зміни в Європі феодального ладу на буржуазний...
Тема. Що таке Конституція iconТермін “конституція” походить від лат. Constitutio установлення,...
Конституція є таким законом, що встановлює форму держави, систему державних органів, визначає порядок їх формування та діяльності,...
Тема. Що таке Конституція iconКонституція, її місце І значення
Конституція – це основний закон, І разом з іншими законами вона відноситься до права І законодавства, яким присвячені наступні частини...
Тема. Що таке Конституція iconКонституція як захист інтересів держави та її громадян вступ
Українського народу й Української держави сталася історична подія – в результаті тривалого, напруженого І багатогранного конституційного...
Тема. Що таке Конституція iconРеферат на тему: “Конституція П. Орлика
Конституція виступає як джерело права. Вона закріплює відносини, що склалися, дає перспективи, напрямки розвиткувона встановлює фундаментальні,...
Тема. Що таке Конституція iconКонституція П. Орлика як політико-правове втілення Української державності”
Конституція Пилипа Орлика (1710 р.) визначний український народнополітичний документ, у якому знайшли яскраве відображення тогочасні...
Тема. Що таке Конституція iconКонституція України – історія, теоретичні основи, зміни
До них належать за­сади суспільного ладу й політи­ки, правового становища особи, державного устрою, організації та діяльності органів...
Тема. Що таке Конституція iconВсеукраїнський студентський архів
Конституція України являє собою сукупність фундаментальних, юридично незаперечних норм, які поширюється на всі без винятку сфери...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка