Проблема спілкування в молодій сім
Скачати 37.44 Kb.
НазваПроблема спілкування в молодій сім
Дата26.06.2013
Розмір37.44 Kb.
ТипДокументы
nauch.com.ua > Психология > Документы
Проблема спілкування в молодій сімї

Косаківська Л.С., Лазаренко Т.М.

(Україна, м. Одеса)
Спілкування в сім’ї — важлива умова її життєдіяльності. Особливість сімейного спілкування — спільне проживання. Бути чи не бути сім’ї колективом, залежить, перш за все, від характеру внутрішньосімейних стосунків — чи буде конфронтація, співіснування чи співдружність.

Виділяють три основні групи чинників, що впливають на успішність шлюбу: дошлюбні чинники; соціальні і економічні чинники; особові і внутрішньоподружні чинники. Однією з підгруп чинників є "Параметри ефективності спілкування в подружній парі": глибина саморозкриття партнерів, точність невербальної комунікації, наявність у подружжя загальних символів, спільність очікувань, частота успішного спілкування в парі, схожість сприйняття подружніх ролей, взаєморозуміння і емпатія в спілкуванні. Крім того, взаємодія в сім'ї не може бути визнана продуктивною у разі наявності між подружжям "Парадоксальних комунікацій".

Тому ми констатуємо, що одним з найважливіших чинників, сприяючих успішності браку, є продуктивна подружня комунікація. В той же час, необхідно відмітити той факт, що значення комунікативної сторони стосунків відмічають далеко не усі автори, що, на наш погляд, абсолютно не виправдано.

Комунікація - це спосіб спілкування, що дозволяє передавати і приймати різну інформацію. Серед стилів спілкування вчені виділяють податливий, агресивний, відчужений. Стилі управління спілкуванням бувають наступними: авторитарний, демократичний, ліберальний [1].

Подружня комунікація є смисловим аспектом подружньої взаємодії. Основні функції комунікативного процесу - інформативна, емотивна, поведінкова, фактична, - полягають в досягненні подружньої спільності, психологічній і сексуальній гармонії при збереженні індивідуальності кожного з подружжя.

Пізнання складних механізмів взаємодії подружжя, їх міжособових стосунків вимагає системного підходу. Нам представляється доцільним виділити з цією метою чотири компоненти спілкування : особовий, інформаційний, емоційний і поведінковий [1].

Формування внутрішньосімейної комунікації припускає рішення наступних завдань: встановлення правил взаємодії між подружжям; визначення меж сім'ї, тобто відділення сім'ї від того, що в сім'ю не входить.

Оскільки сімейна комунікація надзвичайно складна, то і причини її порушень можуть бути такі ж складні і різноманітні. Чималу роль грає усвідомленість процесу, наявність комунікаційної уваги, уміння виразити свої почуття в адекватній формі. Недостатньо повне знання особливостей особи іншої людини є важливим бар'єром комунікації, створюючи перешкоди для адекватного інформаційного спілкування [4].

До формування порушень комунікації можуть приводити наступні обставини: некомпетентність в питаннях загальної і сексуальної комунікації; неадекватні емоційні реакції у одного або обох членів подружжя; вибір неадекватного способу поведінки; нездатність подружжя розмовляти про їх стосунки; невміння ясно передати інформацію (суперечність, невизначеність інформації); невміння слухати; відсутність невербальної комунікації; наявність у одного або обох членів подружжя дисгармонійних рис особи і характеру [1].

Основною причиною порушення комунікації в сім'ї є перевантаженість спілкування вторинними функціями (посилена перевірка відповідності уявленням кожного з партнерів про себе, один про одного і їхні стосунки). При цьому надмірно центроване на партнері ставлення до нього, сумнів у його вірності, підозра у зраді формують особливий психічний стан – ревнощі [2, с.199].

Отже, психологічними бар'єрами спілкування можна вважати: перше враження; оскільки на формування образу впливає і зорова, і слухова пам'ять; бар'єр упередженості і безпричинної негативної установки; бар'єр негативної установки, введеної в досвід людини ким-небудь стороннім; бар'єр страху контакту; бар'єр очікування нерозуміння; бар'єр віку, який особливо небезпечний в сімейних стосунках., наприклад в так званих «нерівних» браках, коли різниця між подружжям досить вагома [3, с.134].

Таким чином, спілкування в сім’ї важлива умова її існування. Від успішності спілкування значно залежить благополуччя сім’ї та задоволеність шлюбом партнерів. Основним елементом спілкування в успішній сім’ї є продуктивна комунікація.

Комунікація - це спосіб спілкування, що дозволяє передавати і приймати різну інформацію. Подружня комунікація є смисловим аспектом подружньої взаємодії.

Оскільки комунікація являється складним процесом, то часто можуть відбуватись порушення. Причини порушень можуть бути складні і різноманітні. Одними з найпоширеніших порушень є бар’єри спілкування.

Література:

  1. Кришталь, В. В. Причины и механизмы нарушений супружеской коммуникации и система их психокоррекции / В. В. Кришталь // Научно-практическая конференция «Сексуальная культура и сексуальное здоровье нации». – Харьков, 2002. – 245 с.

  2. Леонтьев А.А. Психология общения. / А.А. Леонтьев – Москва: Смысл, 2008. – 368 с.

  3. Цимбалюк І.М. Психологія спілкування. / І.М. Цимбалюк –К.: ВД „Професіонал”, 2004. –304 с.

  4. Эйдемиллер Э. Г. Семейная психотерапия / Э. Г. Эйдемиллер, В. В. Юстицкий. – Ленинград: Медицина, 1990. – 188 с.

Схожі:

Проблема спілкування в молодій сім iconЛекція 10. «Спілкування в сім’ї»
Виховний феномен, як І саму сім'ю, нічим замінити не можна. Василь Сухомлинський писав: «У сім'ї, образно кажучи, закладається коріння,...
Проблема спілкування в молодій сім iconСпілкування. Його етика, психологія, проблеми, особливості
Проблема етики І психології спілкування історії філософської І психологічної думки
Проблема спілкування в молодій сім icon"Правила толерантного спілкування"
Метою класної години є знайомство учнів з поняттям "толерантність"; формування позитивного відношення до своєї сім'ї, корекція міжособистих...
Проблема спілкування в молодій сім icon«Ефективне спілкування батьків з дітьми»
Мета тренінгу: сприяти становленню батьківської компетентності шляхом усвідомлення І осмислення механізмів діалогічного спілкування...
Проблема спілкування в молодій сім iconПрофесiйнi комунiкативнi зв'язки у педагогiчнiй дiяльностi як наукова проблема
Це пояснюється самою специфікою навчально-виховного процесу, який передбачає безпосередню взаємодію всіх його учасників, де на першому...
Проблема спілкування в молодій сім iconПроблема навчання обдарованих дітей
Обдаровані люди приносять велику користь суспільст­ву, державі, є її гордістю. Тому перед суспільством, дер­жавою, школою І сім'єю...
Проблема спілкування в молодій сім iconАртемівська гімназія №7 Заняття «Школи лідерів» з елементами тренінгу...
Проблема спілкування традиційно знаходиться в центрі уваги вітчизняних соціальних психологів у зв'язку з її значущістю у всіх сферах...
Проблема спілкування в молодій сім iconПроцес індивідуального спілкування
Найбільш змістовний І виразний засіб спілкування ­­– слово, мова. Вміння слухати І говорити – необхідна умова для індивідуального...
Проблема спілкування в молодій сім iconНорми сучасної української мови у спілкуванні процес спілкування. Види спілкування
Процес спілкування. Види спілкування. Під час вивчення будь-якого об'єкта проводять його класифікацію. Класифікують І спілкування....
Проблема спілкування в молодій сім iconПроцес індивідуального спілкування
Найбільш змістовний І виразний засіб спілкування ­­– слово,мова. Вміння слухати І говорити – необхідна умова для індивідуального...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання © 2013
звернутися до адміністрації
nauch.com.ua
Головна сторінка